Nowy numer 08/2024 Archiwum

O smoku i herbatach

III Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza ruszył pełną parą. Dzisiaj pierwsze z kilku spotkań z pisarzami, artystami, jednym słowem ludźmi nietuzinkowymi.

Tgoroczny program jest wyjątkowo bogaty, wreszcie bowiem, po zniesieniu pandemicznych obostrzeń, organizator czyli Tarnobrzeski Dom Kultury mógł rozwinąć skrzydła. Będzie zatem szereg warsztatów, spotkań, rozmów, konkursów, powstanie również słuchowisko.

A już dzisiaj dwa spotkania - jedno dla najmłodszych, drugie dla nieco starszych - z pisarzem, fotografem, podróżnikiem, który nie boi się dalekich wypraw na rowerze, Robertem Maciągiem. Przed południem, o godzinie 11 początek rozmów z dziećmi o "Wielkiej ucieczce Wawelskiego Smoka", która stanie się pretekstem do zastanowienia się nad losem krakowskiego gada, zaletami podróżowania, przyjaźnią i uprzedzeniami, mającymi swoje źródło w nieznajomości innych ludzi, kultur. Spotkanie odbędzie się w Tarnobrzeskim Domu Kultury, wstęp wolny.

Wieczorem natomiast o godz. 18, dorosłych zabierze na wyprawę, podczas której wypiją "Tysiąc szklanek herbaty". Będzie zatem mowa o Jedwabnym Szlaku, o Azji, a wszystko przy degustacji rytualnie parzonych herbat świata, które autor miał okazję zasmakować podczas rowerowej wyprawy przemierzając trasę Jedwabnego Szlaku. Swoje wrażenia, doświadczenia ze spotkań z ludźmi opisał w książce "Tysiąc Szklanek Herbaty (Opowieści Rowerowe Z Jedwabnego Szlaku)", za którą otrzymał nagrodę TRAVELERA magazynu "National Geographic" za podróżniczą książkę roku 2012.

Robert Maciąg jest autorem kilku książek o tematyce podróżniczej, m.in. "Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę", "Rowerem w stronę Indii", "Podręcznik Przygody Rowerowej", "Dobków: Wyspa", "Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach" oraz "TukTukCinema".

W tym tygodniu w programie festiwalowym są warsztaty dziennikarskie (jutro, 22 listopada); songwritingu (23-24 listopada) z udziałem Karola Skóry, muzyka i instrumentalisty ze Śląska, który stworzy z dziećmi piosenkę do słów z wierszy Jachowicza; teatralne, poprowadzone przez Natalię Kozę z Teatru Maska w Rzeszowie; plastyczne (26 listopada), podczas których Joanna Gwis uczestnicy razem z artystka stworzą portret Pana Kotka. Natomiast za tydzień, w poniedziałek 28 listopada razem z grafikiem, rysownikiem Maciejem Mazurem dzieci stworzą komiksy ze swoimi historiami.

Szczegółowe informacje na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury (TUTAJ). O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

O smoku i herbatach   Tarnobrzeski Dom Kultury

Głównym organizatorem festiwalu jest Tarnobrzeski Dom Kultury. Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad III Festiwalem Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy