Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ożywili bibliotekę

Jak ożywić "Pana Tadeusza" pokazały Fundacja "Serce Lasowiackie" im. Barbary i Franciszka Mortków oraz Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.

Podsumowanie projektów realizowanych wspólnie przez obie instytucje odbyło się w Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Wybór miejsca był nieprzypadkowy - jeden z projektów "Ożywiona biblioteka" odwoływał się bowiem do czasów, kiedy rękopis narodowej epopei Adama Mickiewicza znajdował się w zbiorach dzikowskich.

- Obecny rok w Tarnobrzegu był podwójnie romantyczny, jeśli można tak powiedzieć. Obchodziliśmy bowiem, tak jak cała Polska, Rok Romantyzmu, a w naszym mieście - Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, założycieli Kolekcji Dzikowskiej, której częścią w 1929 r. stał się rękopis "Pana Tadeusza". I te dwa fakty przyświecały projektowi "Ożywiona biblioteka", który poprzez kilka działań miał przybliżyć młodemu pokoleniu dzieło wieszcza i zachęcić do przełamania się i sięgnięcia po tę lekturę - mówi Jolanta Kret, prezeska Fundacji "Serce Lasowiackie".

Ożywili bibliotekę   Uczniowie "katolika" przedstawili spektakl "Cud i miód". Marta Woynarowska /Foto Gość

Fundacja zrealizowała cztery projekty - "Śladami Lasowiaków", "Ożywiona biblioteka", "Taniec łączy pokolenia" oraz piknik integracyjny, dofinansowane przez prezydenta Tarnobrzega oraz starostę powiatu tarnobrzeskiego. W ich ramach zorganizowała dwa konkursy plastyczne dla uczniów tarnobrzeskich szkół. - "Niezwykły Słomka, niezwykłe przygody" polegał na stworzeniu komiksu, przywołującego lekturę "Pamiętników włościanina". Drugi konkurs - "Nie tylko słowem malowane" - odnosił się właśnie do "Pana Tadeusza". Trzeci natomiast - "Krzewiciel dobrych obyczajów" - jest kontynuacją plebiscytu na ucznia odznaczającego się owymi dobrymi obyczajami, o których pisał Jan Słomka, wyróżniającego się postawą etyczną, społeczną, a przy tym wysokimi osiągnięciami w nauce - wyjaśnia J. Kret.

W tym roku tytuł ten powędrował do Marianny Bednarz, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu, dodatkowo znakomitej żeglarki, mającej na swoim koncie spektakularne wyniki w zawodach krajowych, jak i międzynarodowych. W pozostałych konkursach laureatami zostali: Martyna Mazurek z SP nr 9, Magdalena Surowiec z SP nr 10, Amelia Pater z SP nr 10, Mateusz Krępa z SP nr 9, Nina Mierzwa z SP nr 9, Wiktoria Mularz z ZSS, Julia Warchoł z SP nr 3, Judyta Assman z PKSP, Zuzanna Dobroń z ZSS, Laura Charchut z PKSP i Cezary Duma z ZSS.

Ożywili bibliotekę   Nie zabrakło motywów lasowiackich. Marta Woynarowska /Foto Gość

W konkursach wzięło udział ponad 40 uczniów z 8 tarnobrzeskich szkół podstawowych.

W realizację projektów fundacji aktywnie włączyły się Publiczne Szkoły Katolickie w Tarnobrzegu, które zadbały o część artystyczną uroczystego podsumowania działań Serca Lasowiackiego. Uczniowie zaprezentowali uwspółcześnione fragmenty "Pana Tadeusza" w spektaklu "Cud miód" oraz odtańczyli obowiązkowego poloneza.

Ożywili bibliotekę   Podziękowania dla Joanny Szmuc, dyrektorki szkół katolickich. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Nasza współpraca z fundacją i jej prezes Jolantą Kret rozpoczęła się od ubiegłorocznych konkursów, organizowanych przez Serce Lasowiackie. Przełomowym momentem okazała się wizyta pani Jolanty w naszej szkole, kiedy z pasją przybliżała dzieciom i młodzieży tradycje Lasowiaków. Realizowaliśmy wówczas projekt "Smaki w Panu Tadeuszu", mający za zadanie przybliżenie uczniom epopei, która nie należy do ich ulubionych lektur - mówiła Joanna Szmuc, dyrektorka szkół katolickich. - W tym zaś roku włączyliśmy się w obchody Roku Romantyzmu oraz Roku Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, przeprowadzając zadanie "Literatura na wieszaku". Dlatego bardzo chętnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie J. Kret i włączyliśmy się w tegoroczne projekty fundacji. Ponadto wspólnie zorganizowaliśmy pielgrzymkę do grobu matki Kolumby Białeckiej, znajdującego się w klasztorze sióstr dominikanek na os. Wielowieś.

Młodzież oraz zaproszeni goście mieli także okazję do wysłuchania wystąpień dotyczących zagadnień związanych z epopeją Mickiewicza, które wygłosiły Iwona Hetnar oraz Joanna Dyrda-Muskus.

O coś dla ciała natomiast zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Ocicanki", które zachęcały do częstowania się regionalnymi specjałami, przyrządzonymi według starych recept, wyciągniętych z zapisków babć i prababć.

Justyna Gamoń-Wesołowska, tarnobrzeska projektantka mody, prezeska Fundacji Artystycznej "GA-MON" zaprezentowała swoją kolekcję inspirowaną tradycjami lasowiackimi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy