Wspomnieniami o ks. prał. Michale Józefczyku rozpoczął się jubileuszowy Tydzień Historyczny.
Przez cały tydzień w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu będzie można wysłuchać prelekcji lub wspomnień o ludziach i wydarzeniach związanych z miastem.
- Jest to już X Tydzień Historyczny, dlatego uznałam, że to doskonała okazja, by powspominać ważne i zasłużone dla Tarnobrzega postaci, jak inicjatora naszych dorocznych, listopadowych spotkań, czyli śp. Kazimierza Wiszniowskiego oraz ks. prał. Michała Józefczyka, o którym mówiliśmy podczas pierwszego wieczoru. Zaproszenie przyjęło kilka osób, przez lata należących do jego bliskich współpracowników bądź z nim zaprzyjaźnionych - mówi Anna Żarów, zastępca dyrektora ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Swoimi wspomnieniami podzielili się Dorota Kozioł, Maria Dudek, Marta Walek, Elżbieta Wojtaszek, Dariusz Chorzępa oraz Adrian Turek, którzy poznali ks. Józefczyka na różnym etapie swego życia, jako dorośli, młodzież bądź dzieci. Wszyscy podkreślali jego wielką otwartość na drugiego człowieka, w którym widział Chrystusa, nawet tym najbardziej upodlonym, jak zauważył Dariusz Chorzępa.
- Wszystkie przedsięwzięcia ks. Michał powierzał Chrystusowi, bo zawsze powtarzał, że wszystko się uda, tylko trzeba zawierzyć Jezusowi - podkreślił.
Adrian Turek, który moderował spotkanie, poznał ks. Józefczyka jako dziecko.
- To był mój pierwszy proboszcz, którego znałem od maleńkiego. Miałem to szczęście, że przez szereg lat, jako ministrant, mogłem obserwować go z bliska, gdy sprawował Mszę św. Miał świetny kontakt z młodzieżą, mimo różnicy wieku, dzięki temu przyciągał nas do Kościoła i Pana Boga - stwierdził.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni pani dyrektor za dedykowanie jednego ze spotkań w ramach Tygodnia Historycznego ks. prał. Michałowi Józefczykowi, który mocno zapisał się w pamięci tarnobrzeżan. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się, by wspominać te lata, chwile spędzone z nim. Zaszczepił w nas dobro, które trwa i niech się pomnaża. Aby przypomnieć sobie jego przesłanie, przygotowaliśmy dla wszystkich mały upominek - czekoladowe ciasteczka opatrzone słowami ks. Michała. Zobaczymy, co chciał każdemu z nas powiedzieć - mówiła Elżbieta Wojtaszek.
Zasadą Tygodnia Historycznego jest, by tematy spotkań oscylowały wokół spraw związanych z Tarnobrzegiem bądź regionem, ale zdarzają się też małe odstępstwa od tej reguły i jednym z nich będzie prelekcja przygotowana przez Grzegorza Kociubę, który w czwartek (17 listopada) opowie o tradycji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w Polsce. Dzisiaj natomiast Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, przybliżył znane i nieznane losy Kolekcji Dzikowskiej. W środę odbędzie się wieczór wspomnień o pomysłodawcy Tygodnia Historycznego.
- Kazimierza Wiszniowskiego wspominać będą jego syn, który przesłał nagranie, mieszka bowiem na stałe w Hiszpanii, oraz Ewa i Adam Trojanowscy. Spotkali pana Kazimierza, będąc nastolatkami i bardzo podkreślali w rozmowach, kiedy dogrywaliśmy szczegóły spotkania, że wpłynął na całe ich życie, bowiem to on ich ukształtował, ale mówić będziemy w dużej mierze o Kaziu jako poecie. Okazuje się bowiem, że w archiwum państwa Trojanowskich znajduje się całkiem pokaźny zbiór rękopisów z jego wierszami, nigdy jeszcze niepublikowanych - mówi Anna Żarów.
Ostatni wieczór będzie poświęcony galicyjskim zwyczajom, przesądom i przysłowiom opisanym przez Jana Słomkę w "Pamiętnikach włościanina", o których opowie Maria Pałkus.
Wszystkie spotkania odbywają się w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, początek o godz. 17. Wstęp wolny.