Muzeum COP w Stalowej Woli zaprasza miłośników lokalnej historii na spotkanie z Markiem Stańkowskim poświęcone architekturze miasta w latach 1945-1989.
W październiku ukazała się bowiem jego książka pt. Stalowa Wola. Architektoniczne oblicza miasta z lat 1945-1989.
- Ta popularnonaukowa publikacja prezentuje rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne zastosowane w Stalowej Woli, mieście zwanym kiedyś perłą Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pomimo tego, że w latach 50. XX wieku Stalowa Wola pozostała w cieniu Nowej Huty i Nowych Tychów, to nadal jest znakomitym przykładem umiejętnego połączenia architektury przedwojennego modernizmu z powojenną architekturą socrealistyczną i socmodernistyczną. Tym samym jest turystyczną atrakcją. Publikacja prezentuje też nieznane dotąd projekty i plany stalowowolskich budowli, historie ich powstania, a przede wszystkim odkrywa nazwiska większości ich autorów, architektów, którzy dotąd pozostawali anonimowi - zachęca Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Marek Adam Stańkowski urodził się w Stalowej Woli. Jest historykiem sztuki, absolwentem KUL w Lublinie. Zafascynowany przyrodą, historią i kulturą regionu Nadsania w 2006 r wydał swój pierwszy album pt. Dolina Dolnego Sanu. Potem pojawiły się następne: Nadsańska Jasna Górka, Radomyskie Zasanie, Zasańskie portrety czy Między Sanem a Łęgiem. Po raz pierwszy swoje rodzinne miasto ukazał w albumie pt. Stalowa Wola. Architektura sztandarowej inwestycji COP-u.