Nowy numer 4/2023 Archiwum

Postawili na Maryję

W wielu parafiach naszej diecezji 5 listopada rozpoczęły się 33-dniowe rekolekcje, których zwieńczeniem będzie akt oddania się Jezusowi przez ręce Maryi.

Sandomierz, Janów Lubelski, Tarnobrzeg, Majdan Królewski… to tylko niektóre parafie, gdzie od kilku dni trwają intensywne ćwiczenia duchowe przygotowujące wiernych do oddania swojego życia Bogu za pośrednictwem Maryi. – Ten ponad miesięczny okres rekolekcji ma dwa znaczenia. Po pierwsze – jest on czasem duchowego przygotowania do aktu całkowitego oddania się Panu Jezusowi przez Maryję, po drugie – upamiętnia on okres 33 lat, które Pan Jezus spędził na ziemi – tłumaczy ks. Konrad Fedorowski, organizator rekolekcji w parafii katedralnej.

Postawili na Maryję  

Ks. Rafał Kusiak, wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu-Serbinowie, podkreśla, że 33-dniowe rekolekcje pozwalają na nowo odkryć piękno Maryi oraz pomagają zrozumieć, że Matka Boża jest najpewniejszą, najkrótszą i najbezpieczniejszą drogą do Jezusa. – Ksiądz Jerzy Woźniak, oddany kapłan na drodze zawierzenia Maryjnego, napisał kiedyś: "Jeżeli każdy wierny mógłby takie 33-dniowe rekolekcje razem z Maryją przeżyć, to wówczas nastąpiłaby odnowa Kościoła i świata". Wychodząc naprzeciw tym słowom, jako kapłani posługujący w parafii na Serbinowie, postanowiliśmy zaprosić wszystkich parafian do udziału w takich rekolekcjach. Mamy nadzieję, że zbliżenie się do Maryi przez modlitwę i rozważania, przybliży naszych parafian do Boga i świadomego życia duchowego – mówi ks. Rafał. Jak dodaje, udział w rekolekcjach może otworzyć nas na łaskę Bożą. Wiele świadectw z całej Polski jest tego potwierdzeniem. – Sam w maju rozpocząłem rekolekcje „Oddanie 33 dla kapłanów”. Chciałem zakończyć je w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jakie było moje zdziwienie, kiedy trzy dni przed dniem zawierzenia się, otrzymałem dekret biskupi mianujący mnie do nowej parafii – Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Wierzę, że Maryja ma wobec każdego z nas plan i do udziału w tym planie nieustannie nas zaprasza – przekonuje ks. Rafał.

Postawili na Maryję  

Udział w rekolekcjach oraz program spotkań w poszczególnych parafiach został dostosowany do możliwości uczestników. Parafia katedralna zaprasza do osobistej modlitwy i lektury specjalnie przygotowanej do tego książki, natomiast parafia na Sarbinowie zachęca do wspólnej modlitwy codziennie w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Ponadto istnieje możliwość uczestnictwa w rekolekcjach za pośrednictwem Katolickiej Telewizji Serbinów lub, tak jak w przypadku Janowa Lubelskiego, poprzez transmisję na kanale YouTube.

– W czasie tych 33 dni trzy razy spotkamy się w katedrze na spotkaniu formacyjnym, aby uczestniczyć w Eucharystii i wysłuchać konferencji. W ostatnich dniach przed zawierzeniem rozpoczniemy triduum, które będzie bezpośrednim czasem przygotowania do złożenia aktu oddania się Jezusowi przez ręce Maryi, który będzie miał miejsce w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – tłumaczy ks. K. Fedorowski.

Rekolekcje we wszystkich parafiach zostaną zwieńczone uroczystym aktem oddania życia NMP 8 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy