O tym jak nowoczesne, czy wręcz alternatywne brzmienie mają utwory powstałe przed dziewięcioma, ośmioma wiekami, będzie można przekonać się jutro podczas koncertu w kościele ojców dominikanów.
Ze średniowiecznymi lamentami i pieśniami o Matce Bożej wystąpi znany tarnobrzeskiej publiczności Zespół Muzyki Dawnej "Scandicus", który niemal równo przed rokiem zabrał słuchaczy w świat średniowiecznej muzyki galicyjsko-portugalskiej, prezentując pieśni maryjne ze zbioru "Cantigas de Santa Maria", powstałego za panowania Alfonsa X Mądrego (ur. 1221, zm. 1284), króla Kastylii i Leónu.
Również w najbliższą sobotę 5 listopada artyści obok pieśni autorstwa francuskich mnichów, teologów, filozofów, zaprezentują kilka kantyczek ze wspomnianego zbioru, towarzysząc śpiewowi na replikach średniowiecznych instrumentów, takich jak harfa romańska, fidel, lutnia, symfonia, nadających wykonywanym utworom niepowtarzalne brzmienie i klimat.
- Muzyka ta, mimo upływu wieków, jest bardziej nowoczesna i alternatywna niż wiele współczesnych utworów, a przy tym niezwykle żywa i energiczna. Dlatego zapraszam wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy jeszcze jej nie znają. Zabrzmią pieśni poświęcone Matce Bożej, pochodzące z różnych wieków i różnych krajów - zachęca o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu. - Chrześcijaństwo jest misyjne, a zatem również kulturotwórcze. I tak też dzieje się w naszym sanktuarium, gdzie dzięki życzliwości wielu sponsorów rozpoczęliśmy kilka lat temu cykl "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej". W tym sezonie jest to drugi koncert, po październikowym zatytułowanym "Noli me tangere. Opowieść Marii Magdaleny", utrzymanym w klimacie jazzowym.
Początek sobotniego koncertu godz. 19.
Tarnobrzeski Dom KulturyZespół Muzyki Dawnej "Scandicus" w swoim repertuarze ma przede wszystkim utwory średniowieczne, głównie wokalne, zarówno religijne, jak i świeckie, pochodzące z wielu zbiorów, m.in. "Laudario di Cortona", "Cantigas de Santa Maria", "Llibre Vermell". W ciągu kilkunastu lat istnienia dawał koncerty w kraju i zagranicą, ale także uczestniczył w wielu wydarzeniach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Salve Regina" w Wigrach, IV Międzynarodowym Festiwalu im. Marcina Agricoli w Świebodzinie, IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. W roku 2010 spektakl Teatru HoM "La Rosa" z udziałem zespołu otrzymał wyróżnienie za oprawę muzyczną na XXXVII Tyskich Spotkaniach Teatralnych. Zespół ma na swoim koncie nagrania płytowe - "Laudario di Cortona" (2008), "Bryd one brere" (2013), zaś w 2020 r. ukazała płyta Scholi "Una Voce" z udziałem instrumentalistów Scandicusa. W listopadzie ubiegłego roku odbyła się premiera krążka z utworami ze zbioru "Cantigas de Santa Maria", wydanego przez CD Accord.