Ławeczki, wójta Jana Słomki i profesora Stanisława Pawłowskiego, przeszły gruntowną renowację.
Czas, warunki atmosferyczne i niestety działania wandali sprawiły, iż piaskowcowo-drewniane ławeczki upamiętniające ważne dla Tarnobrzega postaci - wieloletniego wójta Dzikowa Jana Słomkę oraz prof. Stanisława Pawłowskiego, odkrywcy złóż siarki, wymagały pilnego remontu obejmującego również częściową rekonstrukcję.
Oczyszczone i zaimpregnowane specjalistycznymi środkami zostały elementy piaskowcowe, w tym przede wszystkim rzeźby przedstawiające obu bohaterów, odtworzone zdewastowane przez wandali części drewniane, przede wszystkim siedziska. Nad pracami czuwał Krzysztof Kołek, tarnobrzeski artysta, rzeźbiarz, autor ławeczek, prace stolarskie zaś wykonał Bogusław Kowalczuk, dobrze znany z pięknych realizacji m.in. dla tarnobrzeskich kościołów, jak ojców dominikanów czy pw. św. Marii Magdaleny, gdzie zbudował obecny prospekt organowy. Koszt wszystkich prac wyniósł 3343 zł.
- Obie ławeczki prezentują się zdecydowanie estetyczniej. Decyzja o remoncie wynikała z prostej przyczyny - staramy się dbać o miejsca poświęcone ważnym osobom w historii naszego miasta i historią w ogóle. Ławeczki, o których mowa, upamiętniają dwie wybitne osobistości - z jednej strony wójt Słomka, z drugiej zaś prof. Pawłowski. Myślę, że nie trzeba przedstawiać ich, bo tarnobrzeżanom są dobrze znane. Mieszkańcy szybko zauważyli zmiany, jakie zaszły w wyglądzie ławeczek, o czym świadczy całkiem spora liczba maili i SMS-ów ze spostrzeżeniami, iż wreszcie miejsce to wygląda tak, jak powinno. Cieszę się z tego bardzo, niemniej przed nami kolejne wyzwania, a największym z nich w najbliższych miesiącach będzie remont cmentarza wojennego. Rozmawiamy w tej sprawie z Instytutem Pamięci Narodowej, dzięki któremu udało się nam pozyskać całkiem spore wsparcie na odnowienie pomników, stojących w mieście. Liczę, że także w tym przypadku IPN wesprze nas finansowo i dzięki temu cmentarz wojenny będzie prezentował się tak jak powinien - mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Ławeczka prof. Pawłowskiego. Marta Woynarowska /Foto GośćŁaweczka Jana Słomki została oficjalnie odsłonięta w ostatni dzień 2012 roku, który w Tarnobrzegu poświęcony był postaci dzikowskiego wójta. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodziny Słomków. W 2012 przypadała 170. rocznica urodzin i 80. jego śmierci, ponadto równo przed wiekiem ukazało się pierwsze wydanie słynnych później "Pamiętników włościanina". Na ławce umieszczony został także cytat ze wspomnianej książki, wyłoniony w drodze konkursu zorganizowanego przez Urząd Miasta i Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu.
W roku następnym na placu dr. Antoniego Surowieckiego, nieopodal ławeczki wójtowskiej, stanęła ławka prof. Stanisława Pawłowskiego, geologa. Odkrycie przez niego złóż siarki pod Tarnobrzegiem przyczyniło się do powstania Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Inicjatorem ustawienia ławeczki było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa - Oddział Tarnobrzeg, które w ten sposób pragnęło upamiętnić 60. rocznicę jakże ważnego dla miasta dokonania.