W mieście odbyły się warsztaty i debata w ramach projektu "Ochrona i wzmacnianie tradycji wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem".
Wzięli w nich udział także eksperci, w tym Joanna Cicha-Kuczyńska, radca ds. UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, oraz Andrzej Szoszkiewicz, koordynator projektu.
To kolejne przedsięwzięcie podejmowane przez Rudnik nad Sanem, a związane ze staraniem się o wpis tradycji plecionkarstwa na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
- Zdajemy sobie sprawę, że proces jest złożony i będzie wymagał sporego wysiłku zarówno z naszej strony, jak i wszystkich chętnych środowisk plecionkarzy. Jesteśmy gotowi podjąć się tego wyzwania, to dla nas ogromny zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność - powiedział Waldemar Grochowski, burmistrz gminy i miasta Rudnik nad Sanem.
Burmistrz podkreślił też chęć zainteresowania wikliniarstwem młodych osób.
- Nasze obecnie zadania są dwutorowe: z jednej strony nakierowane na zebranie i opracowanie dokumentacji na temat rodzin wikliniarzy poprzez przeprowadzenie kwerend archiwalnych i bibliotecznych, badań etnograficznych oraz opracowanie publikacji cyfrowej zawierającej rezultaty tych badań, z drugiej - wzmocnienie pozycji wikliniarzy w społeczności lokalnej poprzez cykl debat, warsztatów, opracowanie i publikację biogramów wikliniarzy - dodał burmistrz.
W projekcie zaproponowano kilka nowatorskich elementów. Jeden z nich to otwartość na wszystkie grupy społeczne, zwłaszcza na grupę wikliniarzy z niepełnosprawnościami. Mogą oni rozwijać swoje umiejętności w różnych placówkach, w tym w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem.
Projekt ma finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.