Członkowie koła Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddziału Sandomierz-Gorzyce podsumowali swoją pracę w świetlicy wiejskiej w Gorzycach.
Oddział skupia ponad 90 hodowców, w tym jedną kobietę, Monikę Drozd, a swoim zasięgiem obejmuje powiaty tarnobrzeski, sandomierski i stalowowolski. Hodowcy mieli się czym pochwalić, ponieważ ich gołębie osiągały bardzo dobre wyniki nie tylko w kraju, ale i za granicą .
W tym roku na przykład na początku lipca gołębie z tego oddziału odbyły lot maratoński z miejscowości Halberstadt w Niemczech. Niektóre z nich po przebyciu ponad 750-kilometrowej trasy jeszcze tego samego dnia pojawiły się w swoich gołębnikach. Również w lipcu odbył się lot z Brukseli. Tym razem ptaki miały do przebycia trasę aż
Sama gorzycka sekcja związku skupia 30 miłośników tych ptaków. Została założona w 1993 roku i wówczas należała do tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Sekcję powołali Miłosz Mączka, Leszek Świergul i Krzysztof Puto. Do największych sukcesów gorzyckiej sekcji należy zdobycie tytułu 11 przodownika Polski w Mistrzostwach Polski zorganizowanych w 2020 roku.
Do sekcji tej należy Leszek Świergul z Wrzaw, który jest hodowcą od prawie 40 lat.
- Obecnie w gołębniku mam około 80 gołębi. Sezon zaczynamy przeważnie w maju lotami na
W Polsce rozgrywane są mistrzostwa kraju w przelotach gołębi na różne odległości.
- Wyniki z kilku zawodów rozgrywanych w sezonie - loty na 300, 500 i
Dla laika gołąb od gołębia niewiele się różni. Gołębie pocztowe to jednak pierwsza liga. Są z rodowodem i obrączkowane.
- Kupuje się je z reguły podczas licytacji. Średnio kosztują od 500 do 2000 złotych za sztukę. Takie z sukcesami - nawet kilkadziesiąt tysięcy. Ostatnio ukraiński hodowca zażądał za swojego ponad 30 tys. złotych - zapewnia Ryszard Koper, hodowca z gorzyckiej sekcji.