W Staszowie odbyły się uroczystości związane z pierwszą rocznicą ustanowienia św. Jana Pawła II patronem miasta.
Uroczystości ku czci patrona miasta, św. Jana Pawła II rozpoczęły się przed południem "Koncertem dla Papieża" w Staszowskim Ośrodku Kultury w wykonaniu dzieci i młodzieży z Przedszkola nr 3 im. Papieża Jana Pawła II, Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie im. Papieża Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Papieża Jana Pawła II oraz Chóru "ALEMA
Po południu, z okazji święta patrona miasta odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której podjęta została uchwała o nadaniu imienia św. Jana Pawła II sali konferencyjnej w urzędzie miasta.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć podkreślił, że św. Jan Paweł II jest opoką oraz opiekunem miasta i wszystkich mieszkańców . – Patrząc na inne miasta czy regiony świata, dostrzegamy, że wiele z nich ma swojego patrona. My w historii Staszowa takiego patrona nie mieliśmy nigdy. Stąd też decyzja sprzed roku o ustanowieniu papieża Jana Pawła II patronem miasta. Osoba św. Jana Pawła II jest dla nas postacią wyjątkową. To patriota, oddany społeczeństwu, a jednocześnie człowiek wielkiej wiary, którego można stawiać za wzór – mówił włodarz miasta.
Zastępca burmistrza Staszowa Ewa Kondek przyznała, że dzisiejsze młode pokolenie potrzebuje takich wzorów i punktów odniesienia jak Jan Paweł II. – Miniony rok potwierdził trafność naszej decyzji o ustanowieniu papieża patronem naszego miasta. Wartości, które płynął z jego nauki jak np. patriotyzm, dobro innych ludzi, równość, wiara w nas samych, dialog są ciągle aktualne i godne do naśladowania – dodała wiceburmistrz.
Po zakończonej sesji rady miasta z kościoła św. Bartłomieja wyruszyła procesja z relikwiami papieża, która przeszła ulicami miasta do kościoła Ducha Świętego, który jest jednocześnie sanktuarium św. Jana Pawła II.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej. Eucharystię koncelebrowali miejscowi duszpasterze oraz kapłani z okolicznych parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe służb mundurowych oraz szkół noszących im. Jana Pawła II, parafianie oraz mieszkańcy miasta.
Wdzięczność za obecność kapłanów i zaproszonych gości za udział we wspólnym dziękczynieniu za dar patrona miasta św. Jana Pawła II wyraził proboszcz parafii św. Bartłomieja ks. kan. Szczepan Janas.
W kazaniu ks. Adam Kopeć przypomniał naukę Kościoła o wynoszeniu kandydata do chwały ołtarza w akcie beatyfikacji i kanonizacji, podkreślając, że Kościół czyni to z dwóch powodów: daje nam przykład do naśladowania oraz orędownika w niebie. – Spotykamy się tu w Staszowie, aby zadać sobie pytanie, w czym możemy naśladować św. Jana Pawła II? Odpowiedź podpowiada nam osobisty fotograf papieża Arturo Mari, który przyznał, że najbardziej urzekała go w osobie Jana Pawła II pokora. Spotykając się zarówno z wielkimi tego świata – królami, prezydentami, premierami, aktorami, jak i najmniejszymi – zwykłymi ludźmi, biednymi, bezdomnymi, chorymi, papież odnosił się do nich w taki sam sposób, każdego potrafił dostrzec i okazać im szacunek – mówił kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego zawierzył na nowo miasto i mieszkańców św. Janowi Pawłowi II.