Na trzy spektakle w ramach 44. Edycji Barbórkowej Dramy Teatralnej zaprasza Tarnobrzeski Dom Kultury.
Pierwszy spektakl zostanie wystawiony 20 listopada i będzie to niezwykłe wydarzenie.
- Zapraszamy na sztukę "Pani Pylińska i sekret Chopin", będącą adaptacją książki Érica-Emmanuela Schmitta - "Madame Pylinska i sekret Chopina". Spektaklem tym, doskonale znana aktorka Joanna Żółkowska postanowiła uczcić 50-lecie swojej pracy artystycznej, które obchodziła w maju tego roku. Jubileusz odbył się w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy", a swoją obecnością zaszczycił go sam autor książki. Jest to można zatem powiedzieć sztuka niemal premierowa - informuje Małgorzata Grdeń z TDK. - Spektakl ma niecodzienną formę, łączy bowiem teatr z koncertem fortepianowym, podczas którego w wykonaniu znakomitej pianistki Leny Ledoff zabrzmią utwory Fryderyka Chopina. Muzyka i słowo występują tutaj bowiem na równorzędnych prawach. Na scenie TDK Joannie Żółkowskiej będą towarzyszyć Dorota Naruszewicz oraz Kacper Kuszewski, który wcieli się w rolę ucznia tytułowej Pani Pylińskiej - Eryka.
Sztuka opowiada o młodzieńcu pragnącym nauczyć się sztuki mistrza, dążącym do poznania sekretu sztuki Chopina, jednak nawet poprzez żmudne ćwiczenia nie potrafił osiągnąć oczekiwanego rezultatu. Dopiero spotkanie ekscentrycznej nauczycielki gry na fortepianie, polskiej emigrantki we Francji, przyniosły odmianę. O tym jak potoczyła się znajomość głównych bohaterów, losy młodego adepta pianistyki oraz jak wyglądały wspólne lekcje, które były bardzo niekonwencjonalne, widzowie poznają podczas przedstawienia, wyreżyserowanego przez Roberta Glińskiego.
Podczas spektaklu według powieści Érica-Emmanuela Schmitta utwory Chopina zagra Lena Ledoff. TDKDokładnie w tydzień później przed tarnobrzeską widownią wystąpi Teatr Rębacz, który zaprasza na sztukę "Ciemno". Odbędą się dwa przedstawienia o godz. 17 i 19.30. Jak zauważa Małgorzata Grdeń, sztuki i teatr Marka Rębacza są tarnobrzeżanom znane, gościły bowiem na scenerie TDK już kilkakrotnie. Były to m.in. "Atrakcyjny pozna panią", "Basia sama w domu".
- Sztuka "Ciemno" powstała dosyć dawno, a jej premiera odbyła się w 1995 roku i był to spektakl Teatru Telewizji. Rzecz dzieje się w tytułowej wsi Ciemno, gdzie żyje się jakby świat wiele lat temu zatrzymał się w miejscu. Wszystko zaczyna się zmieniać, pękać i sypać pod wpływem nieplanowanego pobytu w wiosce obcego, tzw. miastowego. Główny bohater zakochuje się w ponętnej córce gospodarza, a jakie perypetie go oczekują, o tym 27 listopada podczas spektaklu, w którym wystąpią Tomasz Ciachorowski, Jakub Kucner, Lech Dyblik, Kalaudia Kuchtyk oraz Joanna Majstrak i Aleksander Bicz. Przedstawienie wyreżyserował Marek Rębacz - mówi M. Grdeń.
Ostatnim przedstawieniem, na które zaproszeni są tarnobrzescy miłośnicy Melpomeny, jest przezabawna komedia ze szczyptą kryminału "Znaczek miłości". Spektakl przenosi widzów w pierwsze lata epoki Gierka, kiedy do Polski z arcyważną wizytą przybywa kubański przywódca Fidel Castro, a cała intryga zaczyna się od przyjazdu do Muzeum Znaczka Pocztowego w małym mieście w zachodniej Polsce, mężczyzny, twierdzącego iż jest przedstawicielem Rady Narodowej.
- Przedstawienie jest rodzinną produkcją. Autorem scenariusza i reżyserem jest bowiem Jakub Przebindowski, muzykę przygotował Igor Przebindowski, kostiumy zaś zaprojektowała Anna Kliszewska, żona scenarzysty. W sztuce wystąpią Joanna Kurowska, Dorota Chotecka, Martyna Kliszewska, Jakub Przebindowski - wymienia Małgorzata Grdeń.
"Znaczek miłości" zagości 1 grudnia.
Sprzedaż biletów internetowa oraz w kasie instytucji ruszy 3 listopada o godz. 8.30. Szczegółowe informacje dotyczące spektakli i sprzedaży biletów znajdują się na stronie internetowej TDK, fanpage’u facebookowym oraz afiszach.