Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Kolej na Fabryczne

Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej Spectrum wraz z mieszkańcami Osiedla Fabrycznego zrealizowało projekt, którego efektem jest zmiana zdewastowanej przestrzeni.

Chodzi o okolice torów kolejowych przy ul. 1 Sierpnia 24 w Stalowej Woli. Teren ten z uwagi na swoje usytuowanie do tej pory był regularnie  zanieczyszczany i zaśmiecany.

Stalowa Wola. Gazon jak lokomotywa

- Zmiany w tej części Osiedla Fabrycznego rozpoczęły się w 2019 roku, kiedy to mieszkańcy bloku przy ul. 1 Sierpnia 22 we współpracy z zespołem ds. organizowania społeczności lokalnej funkcjonującym w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniem Spectrum zrealizowali dwa projekty: „Motylowa przystań” i „Muralove miasto”. Na zdewastowanej przestrzeni wokół bloku powstały ogródki z kwiatami, krzewami przyjaznymi dla owadów, domki dla motyli, na zniszczonych ścianach garażu powstało graffiti. Miejsce to z roku na rok pięknieje, a teraz mieszkańcy wskazali kolejny sąsiadujący z ich blokiem teren wymagający zmiany - poinformowała  Kinga Surma, członek Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej Spectrum w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Gazon jak lokomotywa

W prace przy zagospodarowaniu okolicy torów przy ul. 1 Sierpnia 24 włączyli się: Urząd Miasta w Stalowej Woli, Miejski Zakład Komunalny, Zakład Administracji Budynków oraz sklep Mrówka. Przy ich wsparciu uporządkowano teren. Mieszkańcy bloku zaś wyrównali teren, ustawili gazony i drewnianą donicę w formie lokomotywy i pociągu. W prace włączyły się również dzieci z Klubu Wesoła Gromadka, które wraz z rodzicami zobowiązały się dbać o powstały ogródek.

Stalowa Wola. Gazon jak lokomotywa

- Przy działaniach rewitalizacyjnych zastosowano rozwiązania ekologiczne, m.in. zamontowano zbiornik na deszczówkę, z którego woda będzie wykorzystywana do podlewania roślin. Zniszczone ściany garażu i ogrodzenia zdobi mural nawiązujący tematyką do kolei - dodała pani Kinga.

Stalowa Wola. Gazon jak lokomotywa

W ramach projektu odbyły się także warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodziców dotyczące pociągów i bezpieczeństwa na torach. Dzięki uprzejmości członków Rozwadowskiego Towarzystwa Miłośników Kolei dzieci zwiedziły zabytkową lokomotywę, która stoi na stacji w Rozwadowie, odbyła się lekcja muzealna „Kolej na kolej”, a także spotkanie ze strażnikami ze Straży Ochrony Kolei i pracownikami PKP.

Przedsięwzięcie „Kolej na Fabryczne” realizowane jest w ramach projektu  pt.: „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, a finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy