W Bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli odbyły się główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Kapłanów Niezłomnych oraz w intencji dziękczynnej za 85 lat życia biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Eucharystii przewodniczył sam jubilat wespół z proboszczem parafii ks. prał. Edwardem Madejem, dziekanem ks. kan. Krzysztofem Kidą oraz kapłanami z okolicznych parafii. Wśród licznie zebranych wiernych modlili się również samorządowcy na czele z Lucjuszem Nadbereżnym, prezydentem miasta.
Po zakończonej Mszy św. odbył się koncert "Mszy F-dur" J.M.K. Poniatowskiego w wykonaniu Orkiestry Lwowskiej Filharmonii Narodowej, Galicyjskiego Chóru Kameralnego oraz solistów, pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Koncert transmitowany przez Telewizję Trwam i Radio Maryja wpisał się w inaugurację obchodów 50. rocznicy poświęcenia i 25. rocznicy konsekracji Bazyliki konkatedralnej.
Przed zgromadzoną publicznością, pośród której byli obecni biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski, księża z kurii diecezjalnej oraz z dekanatu stalowowolskiego, prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny wraz z delegacją, wystąpili znani artyści: Olesya Bubela – sopran, Tetyana Vakhnovska – mezzosopran, Andrii Voziian – tenor oraz Viktor Yankovskyi – baryton.
Po przywitaniu zebranych gości przez Przemysława Firka, prezesa Instytutu Promocji Kultury Polskiej, głos zabrał Lucjusz Nadbereżny oraz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W swoim przemówieniu prezydent Stalowej Woli wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za dar kapłanów oddanych Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie, pośród których wpisuje się posługa bp. Edwarda Frankowskiego. Prezydent miasta zachęcił jednocześnie do większej aktywności ludzi świeckich w obronę księży i biskupów, których autorytet jest nierzadko podważany i odrzucany.
Biskup ordynariusz opowiedział o swoim spotkaniu z bł. ks. Jerzym Popiełuszko w Suchowoli, gdy na krótko przed śmiercią kapłan męczennik odwiedził rodziców. – Ksiądz nie musi się wszystkim podobać. Ważne, aby głosił Ewangelię i żył nią na co dzień. Takie świadectwo pozostawili po sobie duchowni niezłomni. Oni dodają nam odwagi w tym trudnym czasie - powiedział biskup Nitkiewicz.
Na zakończenie koncertu bp Edward Frankowski podziękował organizatorom koncertu i razem z Biskupem Ordynariuszem udzielili wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Msza F-dur napisana została przez Księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I. Przemysław Firek, prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać utworowi nowy współczesny charakter i był pomysłodawcą przemiany "Mszy F-dur" na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.