Prawie milion euro kosztował ekologiczny projekt, który zrealizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie we współpracy z Nadleśnictwami Lasy Janowskie i Gościeradów.
Dotyczył on zagospodarowania leśnych uroczysk oraz obszarów Natura 2000.
Połowa tej sumy to dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzięki tym pieniądzom udało się między oddać do dyspozycji turystów i miłośników dzikiej przyrody (edukacyjne ścieżki, punkty widokowe, pomosty, mapy, plansze z opisami itp.), założony jeszcze w 1988 r., Rezerwat Leśno-Torfiskowy „Imielity Ług”.
Rezerwat, około
Wzgórza wokół stawu porastają sosnowe lasy, a sam staw i jego okolice zamieszkuje około stu gatunków ptaków, w tym czaple białe i siwe, żurawie, czarne bociany, orły bieliki, kowaliki, dzięcioły czy robołowy.
Nic więc dziwnego, iż na polowania z kamerą przyjeżdżają tutaj amatorzy ornitolodzy z różnych zakątków kraju, często całymi rodzinami, w skupieniu wyczekując na rzadkie okazy na widokowych punktach.
W rezerwacie chronione są również takie rzadkie płazy, jak traszka grzebieniasta czy kumak rodzinny.
Nad całością czuwa zaś św. Franciszek, którego kapliczka stoi przy jednej z edukacyjnych ścieżek. Kapliczka pełna jest drewnianych mieszkańców lasu. Ostatnio tradycją staje się pozostawianie w niej drobnych moment na szczęście.
Przejście całej dwukilometrowej trasy zajmuje około dwóch godzin.