Posłaniec Warmiński 48/2022 Archiwum

Gdańsk - Ulanów. Nadsańska Droga św. Jakuba

Podczas IX sesji Parlamentu Jakubowego w Gdańsku Nadsańska Droga oficjalnie pojawiła się w rejestrze Dróg św. Jakuba Starszego w Polsce.

Nadsańska Droga św. Jakuba, która widnieję w rejestrze pod numerem 38, ma 60 km długości. Zaczyna się w Bielinach, następnie biegnie przez Ulanów i Nisko, a kończy się w Sandomierzu.

Pojawienie się tej drogi w ogólnopolskim rejestrze to wielki sukces Barbary i Krzysztofa Wasielewskich, którzy najpierw założyli w Ulanowie Bractwo św. Jakuba, następnie walnie przyczynili się do wytyczenia drogi, a potem jej wpisania do krajowego rejestru.

Barbara i Krzysztof Wasielewscy byli wśród około 80 osób reprezentujących instytucje promujące Drogi św. Jakuba Apostoła, którzy wzięli udział w IX sesji Parlamentu Jakubowego.

Gdańsk - Ulanów. Nadsańska Droga św. Jakuba

- Wyrażamy jak największe uznanie nie tylko dla wspaniałych gdańskich gospodarzy, ale i tych wszystkich pielgrzymów Jakubowych, którzy przyczynili się do wielkiego sukcesu IX Parlamentu Jakubowego, tak wyśmienicie zorganizowanego na 326 kilometrze Pomorskiej Drogi Św Jakuba - powiedział pan Krzysztof.

Państwo Wasielewscy już dwukrotnie, w  latach 2016 i 2017, pielgrzymowali do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, a  ulanowskie bractwo, które założyli oprócz oznakowania nowego odcinka Jakubowej Drogi, ma w swoim statucie zapisane także inne cele, w tym  wspomaganie inicjatyw mających na celu ochronę zabytków i przyrody  na trasach pielgrzymkowych, pomoc w odtwarzaniu dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy czy promowanie województwa podkarpackiego, powiatu niżańskiego i Gminy i Miasta Ulanów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy