Nowy numer 47/2022 Archiwum

Człowiek nieba i anioł ziemi

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci bł. ks. Antoniego Rewery. Kapłana wpisanego w historię Sandomierza i diecezji z racji pełnionych za życia funkcji jak też wielkiego społecznika i oddanego swym parafianom proboszcza, który za umiłowanie prawdy poniósł męczeńską śmierć w obozie zagłady.

Ks. Antoni Rewera jeszcze za życia nazywany był „sandomierskim Franciszkiem”, bowiem szczególnym rysem jego duchowości było wielkie umiłowanie św. Franciszka z Asyżu. Owocowało ono ojcowską troską o tercjarstwo oraz założeniem Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego.

Niemal całe swoje życie związał z Sandomierzem. To w Królewskim Mieście ukończył szkołę średnią oraz studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym, po których otrzymał święcenia kapłańskie i pracował przez 49 lat. Najpierw jako profesor i wykładowca przyszłych kapłanów, potem jako duszpasterz pełniący obowiązki wikariusza w parafii katedralnej, a następnie jako proboszcz parafii św. Józefa.

Określany jest również mianem „męczennika za prawdę”, gdyż po aresztowaniu przez Niemców w marcu 1942 r. przyznał się do czytania prasy podziemnej. Jak wyjaśniał później współwięźniom: "Przecież nie mogłem kłamać". Gestapowcom, którzy obiecali go zwolnić, jeśli powie, od kogo dostaje prasę podziemną, powiedział: "Moi parafianie mają do mnie zaufanie. Ja ich wydać nie mogę". Ponieważ nie chciał nikogo wydać, został skierowany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie do Dachau. Tam - po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory - zmarł z wycieńczenia 1 października 1942 r.

Tablica wewnątrz kościoła św. Józefa upamiętniająca męczeńską śmierć ks. Rewery.   Tablica wewnątrz kościoła św. Józefa upamiętniająca męczeńską śmierć ks. Rewery.
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Wspólnota zakonna nie zapomina o męczeństwie swojego ojca założyciela. Oprócz modlitwy, katechez czy zwoływanych konferencji na temat jego życia, siostry organizują także uroczyste rocznice jego aresztowania i śmierci.

– Jako wspólnota zakonna Córek św. Franciszka Serafickiego zapraszamy na wspólną modlitwę w 80. rocznicę śmierci naszego założyciela, które będzie miało miejsce 3 października w kościele św. Józefa w Sandomierzu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30 wykładem pt. "Ks. Antoni Rewera – heroizm wobec prawdy", który wygłosi ks. prof. dr hab. Marek Tatar z UKSW. Po nim zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Dajmy się przekonać, że święci nie umierają. Święci żyją w swoich dziełach, żyją dla nas, by być przykładem całkowitego oddania się Bogu i człowiekowi, tak jak nasz błogosławiony – podkreśla matka generalna.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 39 na niedzielę, 2 października br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy