Nowy numer 47/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Być innym niż wszyscy

Uczniowie PSP nr 3 uczestniczyli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli w warsztatach "Empatia - jak się jej nauczyć".

Podstawą spotkania była książka „Wolfgang (niezwyczajny)” Laili Aguilar.

- Na zajęciach wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania, co nas łączy, a co dzieli i jak to jest być innym niż wszyscy. Po przeczytaniu przez prowadzącą fragmentu książki, dyskutowano o Wolfgangu, bohaterze książki, jego niezwykłych zainteresowaniach oraz różnych nietypowościach i nadwrażliwościach, charakterystycznych dla uczestników warsztatów - wyjaśniła Beata Życzyńska, bibliotekarka prowadząca zajęcia. 

Stalowa Wola. Być innym niż wszyscy

Kolejną aktywnością było ćwiczenie „Uwaga hałas - wszyscy mówią na raz”.

Dyskutowano też o autyzmie, nadwrażliwości na hałas i akceptacji różnych nietypowości.

Stalowa Wola. Być innym niż wszyscy

- Uczniowie wypisali cechy charakterystyczne Quima, chłopca, z którym Wolfgang się zaprzyjaźnił, a który reprezentuje otoczenie osoby nadwrażliwej. Ponadto, wzięli udział w zabawie pokazującej jak wiele można osiągnąć w odpowiednich warunkach i przychylności środowiska, w którym się funkcjonuje. Nawlekanie koralików na sznurówki w roboczych rękawicach oraz łączenie ponumerowanych kropek na kartkach, patrząc na nie przez przetarte papierem ściernym okulary, było trudnym zadaniem. To obrazuje skalę trudności, z jaką borykają się osoby m. in. z autyzmem - dodała B. Życzyńska.

Stalowa Wola. Być innym niż wszyscy

Podsumowaniem warsztatów była rozmowa o znanych ludziach z zaburzeniem autyzmu, celowości obchodzenia 2 kwietnia każdego roku Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i związanej z nim symboliki koloru niebieskiego. Uczestników zaproszono do korzystania z księgozbioru biblioteki, dotyczącego autyzmu, zespołu Aspergera, nadwrażliwości, nietypowości. Wiele miejsca poświęcono akceptacji, wzajemnemu zrozumieniu i okazywaniu szacunku różnicom między ludźmi. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w warsztatach.

Stalowa Wola. Być innym niż wszyscy

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach konkursu pt. „Książki do zadań specjalnych”, którego organizatorem są: Wydawnictwo Widnokrąg oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy