Nowy numer 47/2022 Archiwum

Pół tysiąca młodych mężczyzn wędrowało na Święty Krzyż

Po raz 28. do sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego pielgrzymowali Skauci Europy. Hasłem tegorocznej wędrówki były słowa: "Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie".

W sobotę odbyło się spotkanie wędrowników z bp. Markiem Solarczykiem, ordynariuszem diecezji radomskiej.

Prelegent przybliżył zebranym biblijne motywy przywództwa. Podkreślił, że ważne jest inspirowanie i pociąganie za sobą niż rozkazywanie innym. Pokazał, co powinien posiadać prawdziwy przywódca nawiązując do biblijnych postaci.

- Skauci i to wszystko co się dzieje tutaj w Nowej Słupi pod Świętym Krzyżem jest dowodem na to, że ta wyjątkowa wspólnota mężczyzn niesie ze sobą chęć tworzenia i przeżywania swojego życia z oddaniem i odpowiedzialnością. To spotkanie to wyjątkowa okazja by zobaczyć pięciuset młodych ludzi, którzy są tu z Bogiem i ze sobą, dla tego wszystkiego co ich tutaj jednoczy - powiedział bp Marek Solarczyk.

Reżyser Krzysztof Zanussi.   Reżyser Krzysztof Zanussi.
Krzysztof Maj

W niedzielę gościem skautów był reżyser Krzysztof Zanussi, który podzielił się ze zgromadzonymi swoją refleksją na temat życia i pracy.

- Poprzez trud, zapał, można realizować swoje marzenia, choć czasami nie jest łatwo. Każdy z nas jest reżyserem własnego życia. Warto żyć pięknie – dodał zaproszony reżyser.

Pół tysiąca młodych mężczyzn wędrowało na Święty Krzyż   Krzysztof Maj

Pielgrzymka skautów trwała trzy dni. Rozpoczęła się w czwartek wieczorem. Każdy krąg wybrał sobie jedną z czterech tras. W sobotę przed południem wszyscy uczestnicy spotykali się w Nowej Słupi, u podnóża Świętego Krzyża. Tam uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej przez ponad 20 duszpasterzy obecnych na wędrówce. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na obrzeża Parku Narodowego, by przygotować obiad i uczestniczyć w konkursie teatralnym zwanym "Biesiadą". Zwycięzcy otrzymali Topór Ekspresji, który strzegą przez cały rok.

Pod wieczór rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która zakończyła się przed bazyliką Krzyża Świętego. Wędrownicy przychodząc do kościoła napotykali na zamknięte drzwi. Wówczas rozpoczął się śpiew kanonu "Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy", w trakcie którego kilku harcerzy uderzyło laską o wrota bazyliki. Po trzecim uderzeniu drzwi otworzyły się, a śpiewającym ukazał się Najświętszy Sakrament i rozpoczęła się adoracja. Po adoracji odbył się obrzęd Wymarszu Wędrownika - kilku uczestników, przy blasku pochodni, uroczyście wstąpiło do wspólnoty dorosłych i zostało nowymi Harcerzami Rzeczypospolitej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy