Nowy numer 47/2022 Archiwum

Najtrudniejsze pytanie

Bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, jest absolwentem LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, które w tym roku obchodzi 110. rocznicę powstania.

Biskupa J. Sobiłę, który pochodzi z Zarzecza k. Niska, spotykam przed sanktuarium św. Józefa w Nisku, gdzie przewodniczył jubileuszowej Eucharystii. Razem z innym absolwentem tej szkoły ks. Rafałem Kamińskim i proboszczem ks. Kazimierzem Harą dziękowali za dar istnienia szkoły, a jednocześnie modlili się w intencji całej społeczności szkolnej, za zmarłych dyrektorów, nauczycieli oraz koleżanki i kolegów ze szkolnej ławy.

Bp J. Sobiło uczęszczał do niżańskiego liceum w latach 1977-1981.

- Mam z tego czasu najpiękniejsze wspomnienia. Najbardziej utkwiła mi w pamięci dobroć nauczycieli i ich mądrość. W każdym z nich widziałem osobę, która umacniała mnie w wierze. Uczyli nas być dobrymi i uczciwymi ludźmi. W sposób szczególny wspominam dyrektor Krystynę Lachowicz. Egzaminowała mnie z geografii podczas matury, i patrząc mi prosto w oczy zapytała: Jasiu, co to jest powołanie? Chociaż nikomu głośno nie mówiłem, iż wybieram się do seminarium. To było najtrudniejsze pytanie na maturze, ponieważ nie da się tego wyjaśnić słowami. Nie pamiętam, co wtedy odpowiedziałem - wspomina biskup.

Zaraz po Mszy św. w centrum Niska obok Pomnika Wdzięczności dla uczestników zjazdu wystąpiły mażoretki  z NCK „Sokół” w Nisku, opiekunką których jest Kinga Kaczmarek, absolwentka LO w Nisku. Następnie w sali widowiskowej NCK „Sokół” odbył się koncert pt. „Czarniecki dla niepodległej” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Stalowej Woli oraz LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

Zjazdowi towarzyszyła zbiórka pieniędzy na rehabilitację absolwentki niżańskiego liceum Sabiny Góreckiej. Rozprowadzano też album pt. „11 dekad Czarnieckiego w fotografiach”, w którym każde dziesięciolecie jest opatrzone zdjęciami z wydarzeń szkolnych wspomnianego okresu, a także opisem każdej dekady.

Dzień wcześniej złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach uczniów i nauczycieli związanych ze szkołą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy