Nowy numer 39/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

Pod takim tytułem przebiegał finał II Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Stalowej Woli.

Program był bardzo bogaty. Na dobry początek zaprezentowały się Chór i Nadsańska Orkiestra Kameralna z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Ich występ był znakiem do rozpoczęcia Jarmarku Lasowiackiego, podczas którego wystawiali się lokalni rzemieślnicy oraz koła gospodyń wiejskich, racząc gości lokalnymi przysmakami.

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

Nie zabrakło także warsztatów, w tym lasowiackiego gotowania, plastycznego, tworzenia kijograjów i szarpuszek, czyli budowania prostego instrumentu strunowego, robienia lasowiackich druków czy garncarskiego. Tajemnice strojów lasowiackich odkryła zaś spółdzielnia Łęgowianka.

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

Dodatkowo na dzieci czekały animacje przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, a ciekawym ich dopełnieniem była wystawa plakatów z ilustracjami Jolanty Richter-Magnuszewskiej do książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie".

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

Kulminacją finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej był quizspotter - interaktywny turniej wiedzy o kulturze ludowej Lasowiaków.

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

- Qiuzspotter powstał w Stalowej Woli i tutaj po raz pierwszy został użyty podczas 70. rocznicy nadania praw miejskiej temu miastu. Dziś była też dobra okazja, aby zaprezentować widzom materiały przygotowane przez MDK, w tym animowane lasowiackie bajki - powiedział prowadzący go Grzegorz Kunicki.

Stalowa Wola. Las ojciec nasz

Organizatorami finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej byli: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, miasto Stalowa Wola, MDK w Stalowej Woli oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy