Nowy numer 39/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Lek na troski młodego człowieka

Przez dwa dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbywały się warsztaty dla przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.

Dzieci z przedszkola Dzieciaki.pl oraz uczniowie ze Szkoły Katolickiej w Stalowej Woli uczestniczyli w warsztatach bajkoterapeutycznych prowadzonych przez Annę Machacz - pedagoga, autorkę bajek dla dzieci, koordynatorkę wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Stalowa Wola. Lek na troski młodego człowieka

- Warsztaty polegały na zapoznaniu dzieci z książką „Różnimy się skrzydłami” Magdaleny Żukowskiej-Bąk, pokazującej poprzez historie zwierząt świat pełen różnorodności i piękna, a tym samym uczącą szacunku i akceptacji. Dzieci wspólnie z prowadzącą stworzyły z materiałów plastycznych łąkę, na której jest miejsce dla każdego, niezależnie od wyglądu czy charakteru. Brały również udział w zabawach ruchowych, mających na celu wyrażanie różnych emocji, zarówno tych dobrych jak i złych. Na zakończenie warsztatów Anna Machacz zaprosiła uczestników do wykonania skrzydeł z kolorowego papieru, które miały im uświadomić drzemiący w nich potencjał. Każde dziecko otrzymało także miły upominek - powiedział Tomasz Gotkowski z MBP w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Lek na troski młodego człowieka

W warsztatach bajkoterapeutycznych wzięli  też udział opiekunowie i uczniowie z klas starszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Lek na troski młodego człowieka

- Warsztaty „Płynąć pod prąd czy z prądem rzeki?” uświadomiły uczestnikom motywacyjną i terapeutyczną rolę książek. Problemy i trudności, na które napotykają młodzi ludzie są ważne i nie można ich bagatelizować, a odpowiednie teksty literackie pokazują je z innej strony i pomagają szukać wsparcia i rozwiązań. Uczniowie tworzyli rzeźby, przedstawiające uczucia i emocje m.in. strach, nienawiść, gniew, szczęście, radość, chciwość. Rozmawiali z prowadzącą Anną Machacz o swoich obawach, czego efektem były plakaty przedstawiające drzewa pełne lęków dotyczących przyszłości i dyskusja o tym, jak je zmniejszyć lub wyeliminować. Młodzi ludzie poprzez zabawę mogli się przekonać na czym polega stawianie czoła trudnym sytuacjom lub „oszczędzanie” własnej energii tam, gdzie nie da się niczego zmienić - dodał pan Tomasz.

Stalowa Wola. Lek na troski młodego człowieka

Warsztaty odbyły się w ramach zadania „Książka i biblioteka - lekiem na troski młodego człowieka”,  dofinansowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy