Nowy numer 39/2022 Archiwum

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

Było to spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim, powstańcem warszawskim, członkiem Szarych Szeregów, ostatnim żyjącym fotografem powstania warszawskiego.

Dla mieszkańców gminy i nie tylko - przybyli bowiem też harcerze z Zaklikowa, Woli Rzeczyckiej, Kolbuszowej, Jasła i Rzeszowa - wydarzenie zorganizował 2 Szczep Harcerski "Szkwał" z Tarnowskiej Woli wraz z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Nowej Dębie.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

- Pana Zbigniewa poznaliśmy na początku wakacji w Warszawie w drodze na harcerski obóz. Dzięki pomocy aktora Macieja Zakościelnego spędziliśmy z tym wyjątkowym człowiekiem trochę czasu w studiu filmowym. Brał bowiem udział w nagrywaniu klipu przed kolejną rocznicą wybuchu powstania warszawskiego - wyjaśnił ks. Kamil Dziurdź, komendant 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” z Tarnowskiej Woli.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

Podczas spotkania w SOK Zbigniew Grochowski snuł oczywiście powstańcze opowieści, które połączone były z prezentacją zdjęć Warszawy, które wykonał podczas powstania i po wojnie. Na zakończenie otrzymał od dzieci i młodzieży pocztówki umieszczone w specjalnych pocztowych skrzynkach.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

Zbigniew Grochowski urodził się w Lublinie w 1926 roku. Potem z rodziną przeprowadził się do Warszawy. Podczas powstania warszawskiego brał udział w akcjach małego sabotażu, fotografował niemieckiego obiekty i uliczne egzekucje. Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie został przewieziony w głąb Rzeszy. Po wojnie wrócił do Lublina, a potem z nakazem pracy wyjechał do Legnicy.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

Spotkaniu, które przebiegało w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze, towarzyszyły wspólne śpiewanie patriotycznych i powstańczych piosenek, prezentacja fragmentu dramatu wojennego „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy oraz dokumentu „Miasto ruin”.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

Patronat honorowy nad spotkaniem sprawował Wiesław Ordon, burmistrz Gminy i Miasta Nowa Dęba.

Nowa Dęba. Spotkanie z powstańcem

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy