Nowy numer 39/2022 Archiwum

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli trwa VII Forum Pszczelarskie pt. "Stalowa pszczoła nie istnieje".

Bierze w nim udział ok. 300 pszczelarzy zarówno z Podkarpacia, jak i z sąsiednich województw, czyli świętokrzyskiego, lubelskiego, a nawet małopolskiego.

Forum ma charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się pszczelarstwem. Są wśród nich m.in. pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

- To właśnie tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół sprawia, że Forum Pszczelarskie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Hodowcy pszczół rzadko mają okazję posłuchać na żywo wartościowych wykładów na ten temat czy wziąć udział w dyskusji z największymi autorytetami w tej dziedzinie. A takich prelegentów gościmy na naszych konferencjach - powiedział wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

- To także znakomita okazja, aby na przykład spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także kupić nie tylko ulubiony miód, ale i inne wyroby pszczele - dodał Witold Tutak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Jednym z producentów, który oferował swoje miody, był Marek Olszowy z Lasek w gminie Bojanów.

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

- Generalnie miodu w tym roku nie zabraknie, szczególnie tego z wiosny. Dużo mam na przykład miodu spadziowego. Gryczanego zaś spodziewam się o połowę mniej niż w zeszłym roku z powodu suszy. Najmniej będzie miodu wrzosowego. Cena, mimo że koszty produkcji podrożały, wzrosła tylko nieznacznie. Na przykład słoik miodu gryczanego kosztuje obecnie 50 zł (45 zł rok temu). Najdroższy, jak zwykle, jest wrzosowy - 90 zł za słoik - opowiadał pan Marek.

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

Konferencji towarzyszy wiele specjalistycznych stoisk, gdzie producenci miodu zaopatrują się w specjalistyczny sprzęt do jego wyrobu.

Stalowa Wola. VII Forum Pszczelarskie

VII Forum Pszczelarskie zorganizował stalowowolski powiat razem z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli oraz Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Stalowej Woli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy