W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się główne uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem Vitalijem Podolanem OMI, superiorem Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych regionu Gór Świętokrzyskich.
W tym dniu sporą część pielgrzymów zgromadzonych przy ołtarzu polowym stanowili pątnicy z diecezji sandomierskiej, dla których co roku dedykowany jest ten dzień modlitwy. Nie zabrakło także wiernych z diecezji kieleckiej i radomskiej, którzy szczególnie ukochali najstarsze polskie sanktuarium.
Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o historii kultu relikwii Krzyża świętego i o jej biblijnych korzeniach.
– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych. W dokonanej na nim ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości. Im bardziej świat okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy unosić go wyżej i wyżej, zginając przez nim kolana i trwając w adoracji. Chodzi o otworzenie się na zbawczą moc Chrystusa, Który odpuszcza winy, a zarazem o to, by światło krzyża i płynące z niego przesłanie oświeciły całe nasze życie, nasze decyzje i czyny. W przeciwnym razie ulegniemy pokusom złego i własnym słabościom. A przecież od tego, czy wyznamy, że Jezus Chrystus jest Panem, zależy zbawienie – powiedział kaznodzieja.
Biskup sandomierski wskazał następnie na dwóch złoczyńców ukrzyżowanych na Golgocie razem z Chrystusem i zachęcił do naśladowania postawy dobrego łotra.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie odbyło się indywidualne błogosławieństwo świętymi relikwiami każdego ze zgromadzonych.
Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu rozpoczęły się w niedzielę 11 września. Pierwszego dnia Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kolejne dni na Świętym Krzyżu odbywała się modlitwa w poszczególnych intencjach: w poniedziałek modlono się za leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, we wtorek za przedstawicieli służb mundurowych. Czwartek 15 września będzie dniem modlitwy za wspólnoty Żywego Różańca. Z kolei w piątek do świętokrzyskiego sanktuarium będą pielgrzymować leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. W sobotę na Święty Krzyż przyjadą z całej Polski grupy Rycerstwa Niepokalanej. Zakończenie tygodniowych obchodów nastąpi w niedzielę. Ostatniego dnia odpustu ojcowie oblaci zapraszają szczególnie osoby chore i starsze.