Na trzy weekendowe dni Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza otworzyła swoje podwoje dla czytelników.
Sandomierscy bibliotekarze pragnęli pochwalić się nowo wyremontowaną i rozbudowaną książnicą, która w tym roku świętuje 115 lat działalności.
- Pierwszy weekend września wybraliśmy na inaugurację działalności naszej instytucji w powiększonej i odnowionej siedzibie przy ul. Parkowej 1. Czekali na ten moment zarówno pracownicy biblioteki, władze miasta, ale przede wszystkim sami sandomierzanie, którzy od dłuższego czasu, kiedy zaobserwowali, że budynek nabiera nowego kształtu, często dopytywali o termin otwarcia i możliwość wypożyczenia książek, ale także przekazania darów. Cieszymy się z tego, jak i z faktu, że otwarcie biblioteki zbiegło się z inauguracją nowego roku szkolnego, bo przecież współpraca ze szkołami jest naszym priorytetem - mówi Wojciech Dumin, dyrektor Miejskie Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu.
Program inauguracji pracy książnicy, której siedziba przeszła generalną przemianę, rozłożony został na trzy dni - od piątku do niedzieli. Program, jak przystało na bibliotekę, zdominowała literatura i to różnorodna.
W piątkowy wieczór dzięki zespołowi PLATEAU publiczność przypomniała sobie i śpiewała razem z muzykami utwory Marka Grechuty. W nowej aranżacji z elektroakustycznymi brzmieniami, zespół wykonał znane piosenki krakowskiego barda, powstałe do tekstów najważniejszych polskich poetów. Biblioteka zaprosiła czytelników także na spotkania autorskie - w sobotę z Marią Paszyńską, autorką powieści historycznych, jej debiutancka książka "Warszawski niebotyk" znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego, zaś "Dziewczęta wygnane" z cyklu "Owoc granatu" była nominowana w plebiscycie portalu Lubimy Czytać do miana Książki Roku 2018 w kategorii "powieść historyczna". Niedzielny wieczór należał zaś do autora popularnych i lubianych komedii kryminalnych oraz powieści obyczajowych, czyli Alka Rogozińskiego. Jego debiutancka komedia kryminalna "Ukochany z piekła rodem", która ukazała się w 2015 roku, zajęła pierwsze miejsce na liście kryminalnych bestsellerów księgarni Empik.com. Rok później "Jak Cię zabić, kochanie?" była nominowana przez portal Lubimy Czytać w 2016 roku w plebiscycie Książka Roku w kategorii "kryminał, sensacja, thriller", a "Raz, dwa, trzy… giniesz ty!" została przeniesiona na deski teatralne.
Koncert zespołu PLATEAU. MBP w SandomierzuByła również możliwość zwiedzania całego budynku, zajrzenia w każdy kąt, w tym do starej drukarni akcydensowej, gdzie panie bibliotekarki objaśniały dawny proces powstawania druków.
Na zwiedzających robiły wrażenie nowa przestrzeń oraz aranżacja i wyposażenie wnętrz.
Po rozbudowie przestrzeń budynku zwiększyła się do bez mała 1500 metrów kwadratowych, czyli zdecydowanie więcej niż przed remontem, dzięki czemu bibliotekarze mają zdecydowanie lepszy komfort pracy, a księgozbiór liczący ponad 108 tysięcy woluminów zyskał godne warunki przechowywania.
Na pierwszym piętrze powstała duża sala konferencyjna, wyposażona w sprzęt multimedialny. - Będzie służyć do organizacji spotkań autorskich, ale także palcówkom oświatowym z Sandomierza oraz regionu - informuje W. Dumin. - Dział Zbiorów Specjalnych w oparciu o starodruki, który są unikatem w całych naszych zbiorach, zyskał dwuczęściową salę. Najbardziej wartościowe dzieła zostały wyeksponowane, naturalnie nie wszystkie można dotykać i przeglądać. Pracujemy nad tym aby całość tych zbiorów została zdigitalizowana i wówczas będzie można przeglądać każdą z tych publikacji w wersji elektronicznej. Nowością jest również ustawienie wrzutni na książki, do której przez wszystkie dni tygodnia, przez całą dobę można oddać wypożyczone książki. Bardzo prosimy aby nie wkładać do niej darów, bo one muszą przejść inną ścieżkę - zaznacza dyrektor biblioteki.
Nowe otwarcie to także okazja do nowych pomysłów i inicjatyw. I w tym przypadku biblioteka stawia przede wszystkim na zakup nowego księgozbioru, co naturalnie najbardziej zainteresuje czytelników. Z aplauzem zapewne spotka się u nich także zapowiedź organizacji większej liczby spotkań autorskich z najbardziej poczytnymi i popularnymi pisarzami.
- Wychodzimy z nową propozycją dla młodzieży, czyli Działem Audiowizualnym, który mamy nadzieję okaże się swoistym magnesem przyciągającym ją do naszej instytucji. Chcemy, aby młodzi mieli świadomości, że można u nas wypożyczyć audiobooki, filmy, a nawet gry - te wartościowe. Cieszymy się, że po wielu latach biblioteka zyskała nowy, atrakcyjny wygląd i przestrzeń, a naszym zadaniem, bibliotekarzy, jest aby szły one w parze z działalnością merytoryczną, której priorytetem jest propagowanie kultury czytelniczej.