Uczestnicy Dziennego Domu "Senior+" w Tarnobrzegu włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
W piątkowe przedpołudnie zebrali się na podwórku domu, by wspólnie przeczytać najbardziej znane utwory z tomiku "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
- Pani Małgorzata Gazarkiewicz, kierownik Dziennego Domu "Senior+", jakiś czas temu zaproponowała mi przygotowanie programu wpisującego się w Narodowe Czytanie. Podjęłam się bardzo chętnie, gdyż mam za sobą wieloletnią praktykę jako polonistka ucząca w tarnobrzeskich szkołach. Naturalnie na początek wybrałam ów programowy wiersz "Romantyczność", którego obecność uznałam za obowiązkową. Jeśli chodzi o pozostałe utwory, to postawiłam przede wszystkim na najbardziej znane, jak na przykład "Pani Twardowska", "Powrót taty". Dodałam jeszcze "Niepewność", mimo że pochodzi z innego zbioru wierszy, ale mam do tego utworu ogromny sentyment za przyczyną Marka Grechuty, który wykorzystał go w jednej ze swych piosenek - mówi Wacława Stelmach, emerytowana polonistka Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. - Przy okazji podsunęłam myśl, by na przykład raz w miesiącu organizować wspólne czytanie perełek literatury polskiej. Mamy bardzo bogaty program zajęć, ale nie ukrywam, że dla mnie najważniejsza i najbliższa jest literatura - podkreśla.
Polonistka przypomniała uczestnikom Dziennego Domu "Senior+" o roli romantyzmu w polskiej świadomości narodowej i wkładzie, jaki wniosły do naszej literatury "Ballady i romanse" Mickiewicza.
Uczestnicy ujawnili swoje talenty w interpretacji wierszy. Dzienny Dom "Senior+"- Uczestniczymy w tej akcji po raz pierwszy i muszę wyznać, że jestem zachwycona, podobnie jak wszyscy uczestnicy - powiedziała Małgorzata Gazarkiewicz.
Jak zauważyły z Wacławą Stelmach, podczas dzisiejszego czytania ujawniły się prawdziwe talenty deklamatorskie.
- Zachwyciły nas interpretacje pań Krystyny Szlęzak, Marii Juryś i Elżbiety Kociubowskiej. Było bardzo sympatycznie, postanowiliśmy przenieść się na podwórko, na słońce. Wszystkim nam się bardzo spodobało, więc będziemy kontynuować tego typu przedsięwzięcia już nie w ramach Narodowego Czytania, ale w naszym domu. Mamy już nawet wybraną lekturę - "Pana Tadeusza", wszak obchodzimy w Polsce Rok Romantyzmu - dodała Małgorzata Gazarkiewicz.