Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Sobota pod znakiem romantyzmu

Po raz jedenasty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Do udziału w czytaniu i słuchaniu jednego z najważniejszych dzieł  Wieszcza zaprasza w najbliższą sobotę, 3 września, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu.

- W tym roku z racji obchodzonego Roku Romantyzmu będziemy czytać "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, których ukazanie się w 1822 roku przyjęto jako początek romantyzmu w literaturze polskiej. Mamy zamiar przeczytać wszystkie utwory, które znalazły się w tym tomie poezji, zwłaszcza, że jest to 14 pozycji, a do dzisiaj mamy już ponad 20 osób chętnych do udziału w akcji - informuje Monika Sadkowska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. - Są to przede wszystkim nasi czytelnicy i co nas bardzo cieszy jest wśród nich również młodzież. Będą zaprzyjaźnieni z nami i od lat uczestniczący w Narodowym Czytaniu seniorzy z Domu Dziennego Pobytu. Ponadto swój udział zapowiedziały doskonale znane tarnobrzeżanom i mieszkańcom regionu teatry - Bez Metryki, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, i Pozytywnie Skopani, które przygotowały dla słuchaczy miłą niespodziankę. Słowo czytane uświetni wykonaniem kompozycji Fryderyka Chopina tarnobrzeska pianistka Ida Bielaszka. Zapewniam, że będzie tajemniczo i romantycznie.

Sobota pod znakiem romantyzmu   Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu

Będzie także sposobność obejrzenia okolicznościowej ekspozycji fotokopii kart pierwszego, wileńskiego wydania "Ballad i romansów". O mało znanych ciekawostkach związanych z ukazaniem się publikacji, ale także z biografią Wieszcza opowie polonistka Zofia Ziemba.

Aby przekonać się jakie niespodzianki i tajemnice zostały przygotowane przez bibliotekę i jej przyjaciół, należy przyjść w najbliższą sobotę do Biblioteki Głównej przy ulicy Szerokiej na godzinę 11.

Osoby pragnące włączyć się do Narodowego Czytania mogą zgłosić się do 1 września w Bibliotece Głównej, ul. Szeroka 13, tel. 15 822 47 45, wew. 15, 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy