Nowy numer 39/2022 Archiwum

Chmielów. Powstaje nowoczesne więzienie

Do 2024 r. obok obecnego Zakładu Karnego powstanie nowoczesny kompleks penitencjarny.

Umowę na jego budowę podpisali ppłk Krzysztof Kulczycki, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz przedstawiciele wykonawców - Adam Walc i Radosław Szymański, pełnomocnicy spółki Erbud SA z siedzibą w Warszawie oraz Michał Zydroń, prezes Zarządu spółki MTM Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie.

- Dla Służby Więziennej w naszym regionie jest to bardzo ważny dzień. Podpisujemy bowiem umowę na inwestycję największą po roku 1999, jeśli chodzi o naszą służbę. Powstanie kompleks penitencjarny najnowocześniejszy w Polsce, a nawet zaryzykuję twierdzenie, że jeden z najnowocześniejszych w Europie. Jego budowa zostanie sfinansowana z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz z budżetu państwa. Projekt kosztuje ponad 90 mln zł - informował ppłk Krzysztof Kulczycki.

W Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla 240 osadzonych kobiet. W części pomieszczeń zamontowane zostaną okna niewymagające zastosowania krat. Powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 100 kW zasilająca jednostkę. Tak zwana szara woda będzie wykorzystywana w sanitariatach. Zastosowane zostaną pompy ciepła. Jak podkreślił ppłk Kulczycki, będzie to jednostka nowoczesna i ekologiczna.

Chmielów. Powstaje nowoczesne więzienie   Umowę podpisują Michał Zydroń, prezes Zarządu spółki MTM Budownictwo sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie i ppłk Krzysztof Kulczycki. Marta Woynarowska /Foto Gość

To nie wszystkie nowe rozwiązania. Na terenie zakładu karnego powstanie hala o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych, w której będzie możliwość prowadzenia różnych rodzajów produkcji. Przy niej znajdą się także magazyny oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Ponadto kompleks będzie posiadał całe zaplecze, niezbędne do funkcjonowania zakładu karnego, czyli: poczekalnię dla osób odwiedzających, sale widzeń, punkty przyjęć i magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

- Pewnym novum będzie dom przejściowy, w którym osadzone, opuszczające mury zakładu karnego, będą mogły lepiej przygotować się do życia na wolności. Zostanie zlokalizowany poza murami zakładu karnego, ale w bezpośredniej jego bliskości i będzie funkcjonował na zasadach zakładu karnego typu otwartego - dodał dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

W wydarzeniu uczestniczył Marcin Warchoł - sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Finalizujemy pierwszy najtrudniejszy etap budowy, czyli kwestie związane z przetargiem, biurokracją i przechodzimy do faktycznego budowania zakładu karnego najnowocześniejszego w Polsce, gdyż udoskonalenia, o których wspominał pan dyrektor, są absolutnie wyjątkowe w skali naszego kraju, jak i Europy. W pełni wystarczalny jeśli chodzi o energię, z punktu widzenia zaś resocjalizacji osadzonych, będzie to bez wątpienia zakład karny o wysokim komforcie pracy dla służby więziennej, ale będzie również miejscem pracy dla okolicznych mieszkańców. Szacuje się, że kilkadziesiąt firm znajdzie tutaj zatrudnienie. Będą mogli tu podejmować pracę i doskonalić się w swoim zawodzie absolwenci Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu - podkreślił wiceminister M. Warchoł.

Zadowolenie z powstania nowego zakładu karnego wyraził Wiesław Ordon, burmistrz Gminy i Miasta Nowej Dęby.

- W imieniu samorządu pragniemy wyrazić wdzięczność za doprowadzenie do podpisania umowy na budowę zakładu karnego. Wielu było niewierzących w realizację tego przedsięwzięcia. My akurat bardzo mocno wspieraliśmy je i wierzyliśmy, iż pan minister oraz Służba Więzienna doprowadzą do realizacji zadania. Byłem świadkiem rodzącego się pomysłu, od chwili, kiedy w 2004 roku samorząd Nowej Dęby przekazał grunty na rzecz Skarbu Państwa - mówił Wiesław Ordon. - Dla lokalnej społeczności to ważna inwestycja, mowa bowiem o miejscach pracy, które zajmą mieszkańcy naszej gminy, w tym zwłaszcza Chmielowa.

Burmistrz Nowej Dęby w dowód wdzięczności za starania na rzecz budowy kompleksu więziennego w Chmielowie wręczył wiceministrowi Marcinowi Warchołowi herb gminy, wykonany przez lokalnego artystę-plastyka.

Poniżej wizualizacje mającego powstać nowego zakładu karnego w Chmielowie.

Chmielów. Powstaje nowoczesne więzienie   Marta Woynarowska /Foto Gość Chmielów. Powstaje nowoczesne więzienie   Marta Woynarowska /Foto Gość Chmielów. Powstaje nowoczesne więzienie   Marta Woynarowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy