Sceną Samorządowego Ośrodka Kultury zawładnęła muzyka ludowa, a to za sprawą XX Prezentacji Zespołów Folklorystycznych "Mieć jak rzeka swoje źródło".
W jubileuszowej edycji na scenie plenerowej wystąpiły Zespół Ludowy "Ługowianki", Zespół Ludowy "Cyganianki" z Kapelą Ludową "Lasowiacy", Zespół Ludowy "Bielowianki", Kapela Padwianie oraz Zespół Ludowy "Ocicanki".
- W to piękne, letnie popołudnie możemy uczestniczyć już w 20. edycji wydarzenia "Mieć jak rzeka swoje źródło" o charakterze folklorystycznym, promującego kulturę ludową przede wszystkim naszego regionu, czyli z obszaru dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jeżeli tylko mamy możliwość, to chętnie popularyzujemy przede wszystkim nasze tradycje lasowiackie, ale również innych regionów, zwłaszcza że młodsze pokolenie nie wykazuje większego zainteresowania kulturą i sztuką ludową. Mamy nadzieję, że poprzez takie wydarzenia plenerowe zainteresuje się nią - mówiła Iwona Strojek, dyrektor SOK w Nowej Dębie. - Zaprosiliśmy zespoły śpiewacze, kapele, zaś na podsumowanie przygotowaliśmy wieczorny koncert "Z biesiadą na ty", na który, jak nietrudno się domyślić, złożą się najpopularniejsze pieśni i piosenki biesiadne.
Na scenie nie mogło zabraknąć Cyganianek, obchodzących w tym roku srebrny jubileusz działalności. - To jest nasza gmina, działamy przy Lasowiackim Centrum Kultury w Cyganach, będącym filią Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Nie może zatem na takim wydarzeniu nas zabraknąć, tak jak i Kapeli Ludowej "Lasowiacy" - mówiła Halina Ordon, kierowniczka zespołu. - Dzisiejszy koncert był dla nas bardzo ważny, z jednej strony z uwagi na nasz jubileusz, z drugiej - na bardzo liczną publiczność. Była to ogromna przyjemność i radość, że mogliśmy śpiewać i grać dla tak szerokiej rzeszy słuchaczy, która gromkimi brawami nagrodziła nasz występ. To daje motywację dla dalszego działania.
Mieszkańcy Nowej Dęby, którzy postanowili spędzić niedzielne popołudnie i wieczór przy dźwiękach muzyki ludowej, mogli liczyć nie tylko na doznania duchowe, ale również smakowe, oferowane było bowiem swojskie jadło. Dla młodszej publiczności przygotowane zostały warsztaty garncarskie oraz pszczelarskie, połączone z konkursem plastycznym "Magiczny świat pszczół". Była także okazja kupić oryginalne wyroby rękodzielnicze.
Organizatorami przeglądu były Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz Stowarzyszenie "Poręba".