Trzy zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika złożyły, w liturgiczne wspomnienie św. Dominika, śluby wieczyste.
Uroczystość z udziałem ich rodzin i przyjaciół odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła w Tarnobrzegu-Wielowsi.
Siostry dominikanki na ręce matki generalnej Aleksandry Zaręby złożyły przyrzeczenia życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie regule zakonnej. Podczas uroczystości obecni byli m.in. rodziny zakonnic oraz mieszkańcy Wielowsi.
- Obecny rok to jubileusz 800-lecia zakonu kaznodziejskiego na ziemiach polskich. Podczas tej Eucharystii trzy nasze siostry: s. Rozalia Justyna Śliwińska, s. Salezja Katarzyna Kardela i s. Fidelia Klaudia Kantor zobowiążą się ślubami, że do śmierci, żyjąc czystości, ubóstwie i posłuszeństwie będą przedłużały charyzmat swojej założycielki wsparte, jak ufamy, potężnym wstawiennictwem św. o. Dominika i św. Jacka. Kochane siostry, dziękujemy wam za świadectwo wiary i gotowość pozostania darem dla Kościoła. Dziękujemy wam, drodzy rodzice, rodzeństwo i krewni za waszą obecność dziś, a nade wszystko za obecność w drodze wiary, za wychowanie, wspieranie tych naszych sióstr - powiedziała we wstępie do Mszy św. matka generalna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika.
Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił o. Tomasz Zamorski, dominikanin, rekolekcjonista, wykładowca homiletyki, który poprowadził rekolekcje przygotowujące siostry do ślubów wieczystych.
– To, co za chwilę siostry będą obiecywać Bogu aż do śmierci tzn. że życie jest warte życia, to jest tak wielka miłość, że można dać całe życie, i to z radością, a nie z jakimś cierpieniem, bólem czy z wielkim poczuciem straty. Radosnego dawcę miłuje Bóg. Uczmy się tej radości dawania, bo to, co damy, to otrzymamy. Jedyne co mamy, to tylko to, co daliśmy innym, co daliśmy Bogu - mówił kaznodzieja.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych odbył się uroczysty moment złożenia na ręce matki generalnej Aleksandry Zaręby ślubów wieczystych.
Dom Zgromadzenie Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu – Wielowsi mieści się w XIX-wiecznym kompleksie budynków kościelno-klasztornych parafii św. Gertrudy i św. Michała Archanioła.
Zgromadzenie zostało założone 8 sierpnia 1861 r. przez matkę Kolumbę Różę Białecką, wówczas 21-letnią dominikankę, która przyjechała do Polski zaledwie po jednym roku nowicjatu odbytym u dominikanek czynnych w Nancy we Francji. Dominikanki wówczas poświęciły się pracy ewangelizacyjnej i dziełom miłosierdzia.