Po Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu wyruszyła XXXIX Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Tegorocznym rekolekcjom w drodze towarzyszy hasło "Maryja znakiem nadziei i pokoju".
Jako pierwsi w drogę 2 sierpnia wyruszyli pątnicy z Janowa Lubelskiego. W katedrze sandomierskiej dołączyli do nich uczestnicy pielgrzymowania z Sandomierza, natomiast dwie kolumny wyruszyły ze Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego. Mszy Świętej rozpoczynającej wspólne pielgrzymowanie przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali ją kapłani, którzy towarzyszą pielgrzymom na szlaku.
W kazaniu biskup ordynariusz zwrócił uwagę na pokutny wymiar pielgrzymki. Przywołał patrona dnia św. Jana Vianneya, który widział w pokucie drogę do nawrócenia i odrodzenia religijnego.
– Pokuta pozwala uświadomić sobie konsekwencje grzechu i pomaga wykorzenić zło, skorygować w życiu wiele rzeczy. Jest jednocześnie drogą do otrzymania przebaczenia. Czasami zarzuca się katolikom podchodzenie do grzechu z przymrużeniem oka, wręcz nadmierną pobłażliwość. Zgrzeszę, wyspowiadam się i mogę dalej grzeszyć. Coś w tym niestety jest. Dlatego nie wystarczy odmówić modlitwę „zadaną za pokutę” przez spowiednika. Pokuta oznacza trwanie na kolanach przed Bogiem. Jeśli sumienie można porównać do prokuratora, z którym jako winny uzgadniam karę za grzechy – takie dobrowolne poddanie się karze – to Bóg jest w tym przypadku sędzią sprawiedliwym i miłosiernym. Pielgrzymka stanowi niewątpliwie przebłaganie za popełnione grzechy, za winy swoje i innych. Podejmujecie się drodzy pielgrzymi niewyobrażalnego trudu, za który pragnę wam podziękować – powiedział biskup.
Po Mszy Świętej pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. Tradycyjnie, do granic miasta odprowadził ich biskup ordynariusz, który zapewnił o swojej obecności na poszczególnych etapach.
Grupę z Janowa Lubelskiego prowadzi ks. Tomasz Lis, a towarzyszy mu 5 kapłanów, 1 kleryk oraz 2 siostry zakonne. Prowadzą oni 100 pątników. Za organizację kolumny sandomierskiej odpowiedzialny jest ks. Rafał Cudziło wspierany przez 4 kapłanów i 2 seminarzystów. W tym roku wyszło na Jasną Górę ok. 200 pątników w 3 grupach. Kolumnę stalowowolską prowadzi ks. Adam Warchoł i ks. Krzysztof Nowak. Łącznie idzie 340 pątników. Prowadzi ich 21 kapłanów, 5 kleryków oraz 2 siostry zakonne. Pielgrzymi tradycyjnie podążają w 6 grupach. Kolumnie ostrowieckiej przewodzi ks. Krystian Kusztyb. Wspomaga go 7 kapłanów, 2 kleryków oraz 3 siostry zakonne. Łącznie w dwóch grupach pielgrzymuje ok. 100 osób.
Obok wypracowanej przez lata, tradycyjnej formy pielgrzymowania, wiele osób korzysta z możliwości pielgrzymowania w jeden wybrany dzień. Księża przewodnicy dla tych pątników zorganizowali również, po zakończeniu pieszej drogi, wyjazd autokarami do Częstochowy na Apel Jasnogórski.
Dużym wsparciem dla idących pieszo są pielgrzymi duchowi. W niektórych parafiach gromadzą się oni na wieczornych Apelach Jasnogórskich. Duchowe pielgrzymowanie polega na codziennym uczestnictwie we Mszy Świętej oraz odmówieniu 1 dziesiątka różańca (albo 3 razy Zdrowaś Maryjo), Pod Twoją Obronę i modlitwy końcowej.
Pielgrzymi będą szli przez 9 dni, pokonując każdego dnia ok. 30-40 km. Wszystkie cztery kolumny – janowska, stalowowolska, świętokrzyska i sandomierska – spotykają się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.