Jutro pełną parą startuje III Nadwiślański Fashion Week. Otworzy go pokaz mody, światła i efektów specjalnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
W piątek, 5 sierpnia, o godz. 20 rozpocznie się pokaz kolekcji polskich projektantów "Tarnobrzeg Fashion Lake", ale nie będzie to zwykły pokaz, na widzów czeka bowiem prawdziwe widowisko, w którym współczesność splecie się z historią.
- Chcemy zaprezentować nasz region, nasze miasto w sposób nowoczesny, bo my jesteśmy nowocześni. Zaprezentujemy lasowiacką opowieść o miejscu, w którym pokaz się odbędzie, gdyż Jezioro Tarnobrzeskie to nie tylko dołek zalany wodą, to długa i bogata historia wsi Machów, potem Kopalni Siarki "Machów", istniejących tu przed laty. Najpierw zniknęła wieś, pochłonięta przez kopalnię, potem ona, by mogło pojawić się nowoczesne, pełne innowacyjności Jezioro Tarnobrzeskie - mówi Justyna Gamoń-Wesołowska, pomysłodawczyni wydarzenia i prezeska Fundacji Artystycznej GA MON, będącej głównym organizatorem III Nadwiślańskiego Fashion Week.
Część poświęconą przeszłości Jeziora Tarnobrzeskiego, która zostanie opowiedziana w formie godki lasowiackiej, przygotowała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury we współpracy z Justyną Kuchtą i wieloma innymi podmiotami.
Sam pokaz odbędzie się na wybiegu zbudowanym częściowo na plaży częściowo na tafli jeziora. Swoje kreacje przedstawi 13 projektantów, a zaprezentuje je ponad 60 modelek pochodzących z naszego regionu, wyłonionych podczas castingów, które odbyły się w kilku miejscowościach, w tym m.in. w Tarnobrzegu. Jak informuje Justyna Gamoń-Wesołowska będą kolekcje haute couture, ale także kreacje, jakie można założyć na co dzień. - Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia tarnobrzeska projektantka.
Pokaz poprowadzi Joanna Horodyńska, a wśród gości będzie wiele osób ze świata mody, jak Jarosław Szado (pochodzący ze Stalowej Woli), Lidia Przybylska, Ewa Bardadin, Iwona Jankowska, Michał Zaczyński, dyrektorzy krakowskich szkół artystycznych, ale również specjaliści z zakresu tkanin, w tym m.in. Anna Lebet-Minakowska, kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Głównym organizatorem Nadwiślańskiego Fashion Week jest Fundacja Artystyczna GA MON, którą wspierają samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kultury oraz ludzie związani z branżą modową i kulturą regionu.
- Dzięki np. współpracy z Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. otrzymaliśmy wczoraj przesyłkę z Japonii, specjalny brokat, wykonany ze szkła, używany przez największe marki kosmetyczne, który posłuży nam do stylizacji - zdradza niektóre szczegóły prezeska Fundacji Artystycznej GA MON.
Jeszcze dzisiaj, czyli 4 sierpnia, w Widnokręgu w Sandomierzu, odbędzie się spotkanie z Anną Sudoł, która przedstawi swoją najnowszą książkę "Projekt".
W sobotę o godz. 16 w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli będzie można wysłuchać debaty "Modne Podkarpacie: Moda i Architektura", w której udział wezmą: dr Maria Molenda, Michał Zaczyński, Jarosław Szado, Anna Lebet-Minakowska. Poprowadzi ją dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Aneta Garanty. Debacie będą towarzyszyć prezentacja fotografii, powstałych podczas sesji zdjęciowej zrealizowanej przez: AiR Lekka Fotografia Agnieszkę i Romana Śmiechowskich, Mariusza Dyszlewskiego oraz Anetę Opalińską, oraz pokazy mody: Kovalowe, Ewy Zbaraszewskiej oraz Justyny Wesołowskiej.
W niedzielę na sandomierskim Rynku Starego Miasta, o godz. 18, w ramach "Sandomierz Fashion Street", swoje kolekcje zaprezentuje 17 projektantów. Pokaz poprowadzą Joanna Horodyńska oraz Tomasz Ciachorowski.
Patronat medialny nad III Nadwiślańskim Fashion Week objął "Gość Niedzielny".
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się