Jutro pełną parą startuje III Nadwiślański Fashion Week. Otworzy go pokaz mody, światła i efektów specjalnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
W piątek, 5 sierpnia, o godz. 20 rozpocznie się pokaz kolekcji polskich projektantów "Tarnobrzeg Fashion Lake", ale nie będzie to zwykły pokaz, na widzów czeka bowiem prawdziwe widowisko, w którym współczesność splecie się z historią.
- Chcemy zaprezentować nasz region, nasze miasto w sposób nowoczesny, bo my jesteśmy nowocześni. Zaprezentujemy lasowiacką opowieść o miejscu, w którym pokaz się odbędzie, gdyż Jezioro Tarnobrzeskie to nie tylko dołek zalany wodą, to długa i bogata historia wsi Machów, potem Kopalni Siarki "Machów", istniejących tu przed laty. Najpierw zniknęła wieś, pochłonięta przez kopalnię, potem ona, by mogło pojawić się nowoczesne, pełne innowacyjności Jezioro Tarnobrzeskie - mówi Justyna Gamoń-Wesołowska, pomysłodawczyni wydarzenia i prezeska Fundacji Artystycznej GA MON, będącej głównym organizatorem III Nadwiślańskiego Fashion Week.
Część poświęconą przeszłości Jeziora Tarnobrzeskiego, która zostanie opowiedziana w formie godki lasowiackiej, przygotowała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury we współpracy z Justyną Kuchtą i wieloma innymi podmiotami.
Sam pokaz odbędzie się na wybiegu zbudowanym częściowo na plaży częściowo na tafli jeziora. Swoje kreacje przedstawi 13 projektantów, a zaprezentuje je ponad 60 modelek pochodzących z naszego regionu, wyłonionych podczas castingów, które odbyły się w kilku miejscowościach, w tym m.in. w Tarnobrzegu. Jak informuje Justyna Gamoń-Wesołowska będą kolekcje haute couture, ale także kreacje, jakie można założyć na co dzień. - Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia tarnobrzeska projektantka.
Fundacja Artystyczna GA MONPokaz poprowadzi Joanna Horodyńska, a wśród gości będzie wiele osób ze świata mody, jak Jarosław Szado (pochodzący ze Stalowej Woli), Lidia Przybylska, Ewa Bardadin, Iwona Jankowska, Michał Zaczyński, dyrektorzy krakowskich szkół artystycznych, ale również specjaliści z zakresu tkanin, w tym m.in. Anna Lebet-Minakowska, kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Głównym organizatorem Nadwiślańskiego Fashion Week jest Fundacja Artystyczna GA MON, którą wspierają samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kultury oraz ludzie związani z branżą modową i kulturą regionu.
- Dzięki np. współpracy z Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. otrzymaliśmy wczoraj przesyłkę z Japonii, specjalny brokat, wykonany ze szkła, używany przez największe marki kosmetyczne, który posłuży nam do stylizacji - zdradza niektóre szczegóły prezeska Fundacji Artystycznej GA MON.
Jeszcze dzisiaj, czyli 4 sierpnia, w Widnokręgu w Sandomierzu, odbędzie się spotkanie z Anną Sudoł, która przedstawi swoją najnowszą książkę "Projekt".
W sobotę o godz. 16 w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli będzie można wysłuchać debaty "Modne Podkarpacie: Moda i Architektura", w której udział wezmą: dr Maria Molenda, Michał Zaczyński, Jarosław Szado, Anna Lebet-Minakowska. Poprowadzi ją dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Aneta Garanty. Debacie będą towarzyszyć prezentacja fotografii, powstałych podczas sesji zdjęciowej zrealizowanej przez: AiR Lekka Fotografia Agnieszkę i Romana Śmiechowskich, Mariusza Dyszlewskiego oraz Anetę Opalińską, oraz pokazy mody: Kovalowe, Ewy Zbaraszewskiej oraz Justyny Wesołowskiej.
W niedzielę na sandomierskim Rynku Starego Miasta, o godz. 18, w ramach "Sandomierz Fashion Street", swoje kolekcje zaprezentuje 17 projektantów. Pokaz poprowadzą Joanna Horodyńska oraz Tomasz Ciachorowski.
Patronat medialny nad III Nadwiślańskim Fashion Week objął "Gość Niedzielny".