Nowy numer 33/2022 Archiwum

Praca tarnobrzeżanki najlepsza

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu została laureatką międzynarodowego konkursu plastycznego.

Julia Kasprzykowska zwyciężyła w międzynarodowym konkursie poświęconym postaci św. Ignacego Loyoli.

- W internecie pojawiła się informacja o konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie zatytułowanym "Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży", który miał za zadanie przypomnieć i uczcić Rok Ignacjański, obchodzony z racji 500-lecia nawrócenia założyciela zakony jezuitów. Nie ukrywam, że lubię zachęcać uczniów do udziału w takich inicjatywach, dają bowiem okazję do nowych doświadczeń. Na udział zdecydowało się pięć osób. I jak przed dwoma dniami okazało się, jedna z nich - Julia Kasprzykowska odniosła niekwestionowany sukces, zdobywając w swojej kategorii wiekowej główną nagrodę - mówi Piotr Kopeć, nauczyciel religii w LO im. M. Kopernika.

W konkursie wzięły udział 384 osoby, reprezentujące 18 krajów z całego świata. Zadaniem uczestników było wykonać pracę plastyczną z zastosowaniem dowolnej techniki, mającą odwoływać się do postaci, działalności, nauczania św. Ignacego.

- Ukazałam Ignacego Loyolę w momencie modlitwy-rozmowy z Bogiem. Zależało mi na oddaniu mistycznego doświadczenia kontaktu z samym Panem Bogiem - wyjaśnia Julia Kasprzykowska, uczennica II klasy. - Propozycja przystąpienia do konkursu bardzo mi się spodobała, chciałam bowiem spróbować swoich sił, zmierzyć się z innymi, nie ukrywam, że kierowała mną również w jakiejś mierze ciekawość, ale absolutnie nie liczyłam na pierwsze miejsce, w ogóle na żadne - dodaje z uśmiechem. - Nie będę jednak ukrywać, że jestem z siebie dumna, że udało mi się coś osiągnąć.

Komisja oceniając obraz Julii, obok walorów czysto plastycznych zwróciła uwagę również na płynące z niego przesłanie. Obok postaci rozmodlonego Loyoli młoda artystka umieściła wymowne cytaty z jego pism w językach: polskim, ukraińskim oraz łacińskim.

Jak podkreśla, umieszczenie jednego z nich w języku ukraińskim podyktowane było sercem i solidarnością z Ukrainą walczącą z rosyjskim najeźdźcą.

- Zdecydowałam się na zdanie: "Ten, kto popełni błąd, niech nie upada na uchu, bo i błędy pomagają dla zdrowia duszy", gdyż płynie z niego sporo optymizmu. Również łaciński ma nieść otuchę i wiarę: "Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie" - przytacza wybrane cytaty laureatka.

Patronat nad konkursem objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim. Patronat medialny zaś sprawował "Mały Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama