Nowy numer 33/2022 Archiwum

Osiek. Przywracają blask świątyni

Dobiegł końca kolejny etap renowacji kościoła pw. św. Stanisława w Osieku.

Od kwietnia bieżącego roku do końca lipca przy kościele parafialnym w Osieku trwały prace konserwatorskie związane z odnowieniem fasady i elewacji zabytkowej świątyni. Jak podkreślił proboszcz parafii ks. Paweł Bielecki prace remontowe były pilne, ponieważ tynk był w złym stanie. Ponadto kościół wizualnie prezentował się bardzo niekorzystnie.

– Mur charakteryzował się silną destrukcją, tynki były odspojone, spękane, warstwa malarska została częściowo zmyta, więc wymagało to odsłonięcia wszelkich uszkodzonych stref, zrekonstruowania i nadania dobrej warstwy malarskiej, która zapewni długoletnią ekspozycję – powiedział Paweł Sobczyński, konserwator i kierownik budowy.

Podczas prac konserwatorskich przeprowadzono całościowy remont frontonu zachodniego. Polegał on na naprawach tynkarskich, nadaniu nowej warstwy malarskiej oraz konserwacji elementów kamiennych i sztukatorskich. W ramach działań przeprowadzono także renowację okna nad chórem muzycznym.

Osłonięte elementy kamienne przy fasadzie kościoła.   Osłonięte elementy kamienne przy fasadzie kościoła.
ks. Grzgorz Słodkowski /Foto Gość

– Jest to kolejny etap prac remontowych przy kościele. Po wymianie dachu i odwodnieniu fundamentów przystąpiliśmy do odnowienia elewacji świątyni. Mój poprzednik na urzędzie, ks. Stanisław Chmielewski rozpoczął starania o pozyskanie pieniędzy – uzyskał pozwolenie na budowę oraz przygotował dokumentację. Koszt prac konserwatorskich wyniesie około 120-130 tysięcy złotych. 100 tysięcy złotych otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Funduszu Kościelnego. Reszta została pokryta z pieniędzy parafialnych – powiedział proboszcz.

Kolejne etapy prac związane z odnowieniem elewacji kościoła planowane są na najbliższe 2-3 lata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama