Nowy numer 39/2022 Archiwum

Moda nad Wisłą i Sanem

Wielkimi krokami zbliża się trzecia edycja święta mody. Za dwa tygodnie Nadwiślański Fashion Week.

O tym co będzie się działo, co będzie można zobaczyć i usłyszeć opowiedzieli organizatorzy wydarzenia podczas konferencji prasowej, która odbyła się w plenerze nad Jeziorem Tarnobrzeskim z udziałem przedstawicieli samorządów goszczących u siebie modowo-kulturalne wydarzenie oraz jego partnerów.

- Nieprzypadkowo spotykamy się nad Jeziorem Tarnobrzeskim, jedna z odsłon III Nadwiślańskiego Fashion Weeku zawita bowiem tutaj. Wydarzeń będzie wiele, tak jak w poprzednich edycjach. Chcemy, aby było ono czymś znacznie więcej niż tylko pokazem mody. Naszym celem jest bowiem tworzenie nowej przestrzeni dla kultury, budowanie tożsamości regionalnej, otwieranie nowych możliwości dla lokalnego biznesu, wszystko dla dobra naszego regionu - dwóch województw, które w sposób bezprecedensowy łączą się podczas realizacji Nadwiślańskiego Fashion Weeku, którego charakter najlepiej chyba określą słowa: moda, kultura, współpraca, bliskość - powiedziała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Moda nad Wisłą i Sanem   Konferencję prasową z udziałem organizatorów oraz samorządowców poprowadziła Renata Domka. Marta Woynarowska /Foto Gość

Główne wydarzenia tegorocznej edycji odbędą się w trzech miastach - Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Sandomierzu, zaś towarzyszące im w Gorzycach, Baranowie Sandomierskim (wystawa malarstwa Karoliny Hady-Surowiec) i Nisku (wystawa obrazów Karoliny Bednarskiej). Cykl imprez rozpocznie debata "#po lasowiacku", która odbędzie się 31 lipca w Gorzycach z udziałem kół gospodyń wiejskich, działających na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej.

- Z Gorzyc przeniesiemy się do Widnokręgu w Sandomierzu, gdzie 4 sierpnia Anna Sudoł przedstawi swoją książkę. I prosto z Sandomierza, następnego dnia zawitamy nad Jezioro Tarnobrzeskie, by zaprezentować pierwszy taki w Polsce pokaz mody na jeziorze, w którym weźmie udział 11 projektantów, a poprowadzi go Joanna Horodyńska. Będzie to również okazja do porozmawiania o historii tego miejsca - informowała Justyna Gamoń-Wesołowska, prezes Fundacji Artystycznej GA MON, pomysłodawczyni i główna organizatorka Nadwiślańskiego Fashion Weeku.

Podczas tarnobrzeskiego pokazu wśród gości będą m.in. Jarosław Szado, Ewa Bardadin, Lidia Przybylska, Iwona Jankowska, Joanna i Jerzy Gaweł. Pokazowi będzie towarzyszyć pokaz świetlny.

Moda nad Wisłą i Sanem   5 sierpnia nad Jezioro Tarnobrzeskie zawita wielki pokaz mody, a to za sprawą III Nadwiślańskiego Fashion Weeku. Marta Woynarowska /Foto Gość

W sobotę 6 sierpnia natomiast w nowo otwartym Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli odbędzie się kolejna debata „Moda i architektura”, czyli rozmowa o tym, jak obie te dziedziny wyglądają na Podkarpaciu. Zaprezentowane zostaną również efekty sesji fotograficznej, dla której tłem stały się przedwojenne budynki hutniczego miasta.

Finał III Nadwiślańskiego Fashion Weeku odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Swoje kolekcje zaprezentuje 17 projektantów, na wybiegu pojawi się ponad 60 osób, wybranych podczas castingów, które były przeprowadzone w kliku miejscowościach regionu. Pokaz poprowadzą Joanna Horodyńska i Tomasz Ciachorowski. Będzie on swoistym hołdem dla krzemienia pasiastego, w tym roku bowiem przypada 50-lecie użycia tego kamienia optymizmu w jubilerstwie.

Moda nad Wisłą i Sanem   Organizator NFW

Obecni na konferencji samorządowcy wyrazili poparcie dla takich przedsięwzięć jak Nadwiślański Fashion Week, który zbliża i angażuje do współpracy środowiska kilku miejscowości.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek nie krył zadowolenia, że nad jeziorem pojawi się jeszcze jedno i to tak duże wydarzenie. Zauważył ponadto, iż dzięki działającym w regionie i kraju projektantom mody nie ma konieczności wyjazdu do światowych stolic, by śledzić pojawiające się tam nowinki modowe. Dodał ponadto, że tradycja lasowiacka, tak mocno obecna i od początku towarzysząca wydarzeniu, jest elementem spajającym uczestniczące w nim podmioty, w tym również samorządy.

Do przeszłości i tradycji regionu nawiązał również Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec nawiązał do powołanego przed tygodniem Stowarzyszenia "Czwórmiasto", w ideę którego doskonale wpisuje się Nadwiślański Fashion Week.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik natomiast podziękował Justynie Gamoń-Wesołowskiej oraz innym osobom zaangażowanym w organizację Nadwiślańskiego Fashion Week, zaznaczając, że jest to jedno z nielicznych wydarzeń łączących tradycję z nowoczesnością.

Patronat medialny nad wydarzeniem III Nadwiślański Fashion Week objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy