Włodarze Niska, Sandomierza, Stalowej Woli oraz Tarnobrzega podpisali akt powołujący Stowarzyszenie "Czwórmiasto".
Tak, jak w 2019 r., kiedy cztery samorządy zawierały porozumienie o współpracy, uroczystość odbyła się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk, zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i gospodarz miejsca, a zarazem inicjator powołania stowarzyszenia - prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
- To historyczny moment dla naszego regionu. Wszystko zaczęło się dawno temu, kiedy przystąpiono do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. 85. rocznicę tego wydarzenia obchodzimy w tym roku. To, co dzisiaj budujemy, jest pokłosiem wielkiej idei Eugeniusza Kwiatkowskiego. Od niego zaczęła się idea łączenia naszego regionu, budowy nowoczesnego państwa. Lata 2000. pokazały, że warto wrócić do pomysłów, które pojawiały się jeszcze w czasie istnienia województwa tarnobrzeskiego, zmierzających wówczas do powołania trójmiasta - powiedział D. Bożek, dodając, że zamiary te ziściły się w 2007 r., kiedy w bazylice katedralnej w Sandomierzu włodarze nie trzech, ale czterech miast - Niska, Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega - podpisali deklaracje o woli zawiązania ściślejszej współpracy. - Najważniejszym dla nas momentem było jednak zawarcie porozumienia w kwietniu 2019 r. o powołaniu Czwórmiasta. Dzisiaj zaś realizujemy tamte zapisy, powołując Stowarzyszenie "Czwórmiasto". W oparciu historię zaczynamy budować przyszłość.
Akt powołujący Stowarzyszenie "Czwórmiasto" podpisali włodarze Niska, Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega. Marta Woynarowska /Foto GośćDo chlubnej historii budowy COP nawiązał także L. Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, w której przed kilkoma dniami otwarte zostało Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, podkreślając jednocześnie znaczenie współpracy.
Na znaczenie powołania stowarzyszenia zwróciła uwagę Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - To ważna chwila, kiedy tak dobrze współpracują ze sobą miasta i dwa województwa - podkarpackie i świętokrzyskie. Trzy lata, które upłynęły od podpisania porozumienia, to czas dyskusji nad propozycjami, projektami, zasadami współpracy, jak dobrze je zrealizować, by z czterech miejscowości wydobyć jak najwięcej, wydobyć cały ich potencjał po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej - stwierdziła. Sekretarz stanu zaznaczyła, że działanie stowarzyszenia to opracowywanie projektów obejmujących wiele dziedzin, jak turystyka, gospodarka, transport, co do których każdy z samorządów może mieć nieco odmienne oczekiwania.
Pierwszym prezesem z dwuletnią kadencją został wybrany D. Bożek, w następnych latach rotacyjnie funkcję tę przejmować będą włodarze kolejnych miast tworzących stowarzyszenie. Stanowisko wiceprezesa przypadło W. Ślusarczykowi, zaś Marcinowi Marcowi i L. Nadbereżnemu - stanowiska członków zarządu.
W uroczystości uczestniczyli Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus oraz wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.
Stowarzyszenie "Czwórmiasto" stało się faktem. Marta Woynarowska /Foto GośćPorozumienie podpisane przez włodarzy czterech miast ma charakter otwarty, zatem nie wyklucza możliwości przystąpienia do niego innych samorządów. Jego celem jest partnerska współpraca w szerokim zakresie dziedzin związanych z: polityką rozwojową, kulturą i oświatą, ochroną środowiska i gospodarką wodną, turystyką, sportem i rekreacją, ochroną zabytków oraz przedsięwzięciami gospodarczymi. Szczególną wagę sygnatariusze przywiązują do infrastruktury drogowej i kolejowej, która przede wszystkim ma objąć działania doprowadzające do włączenia odcinka Opatów-Tarnobrzeg-Nisko do drogi ekspresowej S74, wpisania miast w sieć związaną z tworzeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz poprawy połączeń w ich obrębie z wykorzystaniem koncepcji kolei aglomeracyjnej.