Najważniejszym ich punktem było zakończenie Etnoflisu z Jarosławia do Ulanowa, zorganizowanego przez Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie.
Było to międzynarodowe wydarzenie, ponieważ przybyli nań flisacy z Łotwy, Niemiec i Austrii. Uczestników flisu, któremu przewodził retman Jerzy Pachla, powitała flisacka kapela i chór oraz tłumnie zgromadzeni w porcie mieszkańcy Ulanowa i okolic.
- Dziś flis jest niepowtarzalną przygodą, dawniej był sposobem zarobkowania. Ciężka praca Bractwa Flisackiego przynosi wspaniałe rezultaty służące integracji lokalnej społeczności oraz promocji naszej małej ojczyzny. Chronicie dziedzictwo kulturowe naszego regionu, pokazujecie turystyczne walory Sanu - powitał flisaków burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz.
Tratwa, którą przypłynęli flisacy ma
- Tegoroczny spływ nie był łatwy z powodu niskiego stanu wody w Sanie, najniższego od pięciu lat. Ale udało się i dziś jesteśmy w Ulanowie, stolicy polskiego flisactwa. Przygotowujemy też film pt. „Flisackie tradycje Ulanowa” w reżyserii Andrzeja Wiktora, a także mobilną aplikację dla dzieci o flisakach - dodał cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary Kamil Chmielowski.
Na zakończenie flisu ochrzczono dziewięciu nowych flisaków, którzy już w porcie otrzymali odpowiednie certyfikaty.
Bardzo dobrą wiadomość dla Ulanowa miała Joanna Cicha-Kuczyńska, radca ministra w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Mam nadzieję, iż na przełomie listopada i grudnia tego roku Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, który będzie obradował w Rabacie w Maroku, podejmie decyzję o wpisaniu flisactwa na tę listę - poinformowała radca ministra.
Ogólnopolskie Dni Flisactwa były nie tylko okazją do poznania tradycji flisackich, ale i dobrej zabawy. Wśród atrakcji nie zabrakło spływów galarami, czy zwiedzania Muzeum Andrzeja Pityńskiego i Muzeum Flisactwa Polskiego. Do tego koncerty Chóru Ulanowskiego i Kapeli Flisackiej „Na folkową nutę”, Mateusza Strzempy i uczestniczki The Voice of Poland Michaliny Lipińskiej, a także Arki Noego oraz zespołu „De Mono”.