Nowy numer 32/2022 Archiwum

Rzeszów. Cyganianki nagrodzone

Podczas uroczystej gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego Zespół Ludowy "Cyganianki" odebrał Znak Kultury.

Wśród twórców i animatorów kultury z Podkarpacia, którzy zostali uhonorowani za całokształt działalności i szczególne osiągnięcia, był również zespół z Cygan, obchodzący w tym roku 25-lecie. Nagroda Znak Kultury jest docenieniem wkładu jego członkiń w ratowanie, kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom kultury i tradycji Lasowiaków.

Jak przyznała kierowniczka Cyganianek Halina Ordon, wyróżnienie jest dla nich dużym zaszczytem i satysfakcją, że ich praca na rzecz propagowania lasowiackiego dziedzictwa została dostrzeżona. - Bardzo cieszy nas nagroda tak znacząca jak Znak Kultury. Cieszy zaś tym bardziej że Sejmik i marszałek województwa podkarpackiego docenili 25 lat naszych starań, by ocalić kulturę Lasowiaków, a jednocześnie czynić ją wciąż żywą. Nasza miejscowość leżała w samym sercu dawnej Puszczy Sandomierskiej, czyli regionu zamieszkanego przez Lasowiaków - mówi szefowa Cyganianek i Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

Na ten rys działalności wszystkich nagrodzonych, w tym również zespołu z Cygan, zwróciła uwagę Ewa Draus, wicemarszałek podkarpacki. - To dzięki wam kultura i nasze dziedzictwo, pozostawione przez naszych przodków, nie jest przeszłością, lecz teraźniejszością i przyszłością. Dzięki temu, że potraficie znaleźć odpowiednie formy, które angażują innych ludzi, wszyscy możemy być dumni z Podkarpacia, z jego kultury i jej wysokiej pozycji. To państwo są ambasadorami naszego regionu, tworząc jego piękno i bogactwo artystyczne - mówiła do nagrodzonych, zgromadzonych na gali, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wręczenie nagród marszałkowskich w dziedzinie kultury odbyło się już po raz 24. Od 1999 r., kiedy odbyła się pierwsza edycja, nagrodzonych zostało ponad pół tysiąca przedstawicieli świata kultury i sztuki, w tym także kultury ludowej - wśród uhonorowanych jest wiele zespołów pieśni i tańca ludowego oraz kapel ludowych.

Galę zakończył występ jednego z tegorocznych laureatów nagrody - Bohema Trio z Woli Żyrakowskiej. Warto wspomnieć, że zespół już wcześniej był nagradzany, m.in. z okazji jubileuszu 20-lecia działalności otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz statuetkę Kryształowy Liść Dębu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama