Przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego stanął pomnik poświęcony wszystkim bezimiennym dawcom krwi.
W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli m.in. wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, a także przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, a przede wszystkim honorowi dawcy krwi.
Wszyscy zgodnie podkreślali bezinteresowność, oddanie i zasługi honorowych dawców krwi w ratowaniu ludzkiego życia, o czym wspomniał ks. Adam Warchoł, który poświęcił pomnik. Stwierdził, że sam jest najlepszym przykładem osoby zawdzięczającej życie jakiemuś nieznanemu bliźniemu, gdyż dzięki jego krwi, niezbędnej do przeprowadzenia operacji, którą musiał przejść, przeżył i powrócił do zdrowia.
Również wicewojewoda Sawicka podkreśliła, że najpiękniejszą misją jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego tak, jak to czynią krwiodawcy. - Trzeba wykazać się dużą empatią, wrażliwością, a przede wszystkim ogromnym szacunkiem do drugiego człowieka. I honorowi dawcy krwi te cechy posiadają. Mają wielkie serca, których bardzo potrzebujemy. Jest to również pokazanie dobroci, co jest istotne w czasach trudnych, kiedy zmagamy się z różnymi problemami. Honorowi dawcy ratują życie bliźnich bezinteresownie. Dzięki nim przeprowadzane są tysiące operacji. Dają także dobry przykład nam wszystkim, a zwłaszcza młodzieży - stwierdziła J. Sawicka.
Prezydent Tarnobrzega, dziękując wszystkim tarnobrzeskim krwiodawcom, ze szczególnymi słowami wdzięczności zwrócił się do Zbigniewa Dendury, inicjatora postawienia pomnika upamiętniającego honorowych dawców krwi. - Panie Zbigniewie, do pana się zwracam, albowiem jest to pomnik bezimiennych ratujących imiennych, a stanął on dzięki panu. Dziękuję panu oraz osobom wspierającym pańskie starania - mówił D. Bożek. - Bezimienni imiennym, gdyż zazwyczaj nie znamy osób honorowo oddających krew, natomiast znamy te, które dostały drugie życie.
Pomnik poświęcił ks. Adam Warchoł. Marta Woynarowska /Foto GośćPrezydent wyjawił także plany tarnobrzeskich krwiodawców, zmierzające do ponownego uruchomienia stałej stacji krwiodawstwa w Tarnobrzegu. Potwierdził to Zbigniew Dendura, zaznaczając, że pomnik to tylko część zaplanowanych działań, a jednym z najważniejszych jest otwarcie stałego punktu, gdzie codziennie będzie można oddać krew, a nie tylko w mobilnym punkcie w wybranych dniach miesiąca. - Kolejnym naszym krokiem będzie przywrócenie Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który został zlikwidowany w 2012 roku. Pomnik ma zjednoczyć krwiodawców, spowodować, że nasza wspólnota znowu będzie złączona i silna. Jest on także elementem edukacji nieformalnej, mającej zachęcać ludzi do oddawania krwi. Cieszę się, że udało się nam zrealizować plan jego ustawienia, tym bardziej że nie brakowało różnych zawirowań - podkreślił Z. Dendura.
Autorem projektu pomnika jest tarnobrzeski rzeźbiarz Jan Chmielowiec, natomiast model wykonał i odlał w brązie krakowski artysta Michał Batkiewicz, jednocześnie jego fundator.