Nowy numer 33/2022 Archiwum

Tarnobrzeg. Jubileuszowy festiwal startuje

W czwartek 30 czerwca odbędzie się inauguracyjny koncert XXX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Koncertem - spektaklem "Sacrum po góralsku" Piotr Cyrwus - aktor teatralny i filmowy, Marek Stefański - organista, wykładowca w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem otworzą jubileuszową edycję corocznej, letniej uczty muzycznej. Artyści zaprezentują niezwykle barwny, zróżnicowany spektakl, łączący muzykę klasyczną, góralską i literaturę, a dokładnie filozofię, w programie znajdą się bowiem fragmenty słynnej książki ks. prof. Józefa Tischnera "Filozofia po góralsku". Stąd także obecność kapeli spod Pienin, która suitą tańców i melodii pienińskich przeniesie słuchaczy pod Trzy Korony. Dopełnieniem będą improwizacje organowe oraz XVI-wieczne utwory z Tabulatury Jana z Lublina.

- Jutro rozpoczynamy świętowanie, bo i mamy ku temu powód, to już bowiem trzydziesta edycja festiwalu. Przed nami dziewięć koncertów, każdy z nich o charakterze kameralnym, a zatem z udziałem wokalistów i instrumentalistów kameralistów. Naturalnie z wiodącą rolą organów, jak sam tytuł festiwalu wskazuje. Będzie trochę nowości, występów, jakich jeszcze nie gościliśmy, jak chociażby duet organowy, który  zagra na cztery ręce lub koncert na organy i puzon - podkreśla Mariusz Ryś, kierownik artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury, głównego organizatora wydarzenia we współpracy z tarnobrzeskimi parafiami i Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

W tym roku koncerty zawitają do stałych miejsc, czyli kościołów ojców dominikanów, pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Barbary, św. Marii Magdaleny i po raz pierwszy do świątyni pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Dzików. Tradycyjnie festiwal zakończy koncert w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, który odbędzie się 31 sierpnia, w środę, o godz. 19.

Podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się dwa koncerty towarzyszące, na które organizatorzy zapraszają do Niska do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela na 15 lipca i 4 września.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a jest to możliwe m.in. dzięki  dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program poniżej. Można go również znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury TUTAJ.

Tarnobrzeg. Jubileuszowy festiwal startuje   Tarnobrzeski Dom Kultury
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama