Nowy numer 33/2022 Archiwum

Zdjęcie z 1944 roku

Ukazujące uczniów 7 klasy Szkoły Powszechnej przyczyniło się do zorganizowania wystawy "Baranów Sandomierski w dawnej fotografii".

Ekspozycja prezentowana jest w miejscowym Zespole Szkół i Placówek, gdzie zrodził się pomysł jej przygotowania.

- W marcu ubiegłego roku przyszedł zaadresowany na szkołę list od pana Tadeusza Kaczmarka z Zduńskiej Woli, do którego dołączona była fotografia ukazująca grupę uczniów - dziewczęta i chłopców - z nauczycielką Elżbietą Madej. Z listu wynikało, iż są to uczniowie VII klasy Szkoły Powszechnej w Baranowie Sandomierskim, a zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 1944 roku. Pan Tadeusz dodał, iż jako wysiedleniec mieszkał wówczas przy ulicy Zamkowej i był jednym z uczniów uwiecznionych na fotografii. Niestety wielka szkoda, iż nie zaznaczył, który z chłopców to on. Wysłaliśmy podziękowania, a później kiedy jego przesyłka zachęciła nas do zorganizowania wystawy fotograficznej ukazującej dawny Baranów Sandomierski, jeszcze parokrotnie wysyłaliśmy do niego pisma, ale nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi - mówi Marek Kosior, dyrektor ZSiP w Baranowie Sandomierskim.

Zdjęcie z 1944 roku   Renata Alberska i Marek Kasior zachęcają do obejrzenia wystawy "Baranów Sandomierski w dawnej fotografii". Marta Woynarowska /Foto Gość

Zgromadzenia zdjęć, ich wyboru, przygotowania opisów i aranżacji wystawy podjęła się Renata Alberska, która zwróciła się do uczniów i rodziców o poszukanie i udostępnienie archiwalnych zdjęć Baranowa Sandomierskiego.

- Początkowo zamierzaliśmy na ekspozycji zaprezentować tylko fotografie ukazujące miasto, jego zabytki, widoki. Szybko jednak okazało się, iż uczniowie zaczęli przynosić także zdjęcia archiwalne wyciągnięte z rodzinnych albumów, wykonane podczas różnych uroczystości lub zwykłe jakieś scenki rodzajowe. Uznałam, że to może być dla mieszkańców o wiele bardziej interesujące i nie myliłam się, gdyż wiele osób chętnie je oglądało szukając na nich znajomych twarzy, np. nasza pani księgowa na jednej z fotografii zrobionej podczas procesji Bożego Ciała rozpoznała swojego brata - opowiada Renata Alberska.

Zdjęcie z 1944 roku   Na wystawie prezentowanych jest blisko 70 archiwalnych fotografii. Marta Woynarowska /Foto Gość

Najstarsze zdjęcia, które są na wystawie, pochodzą z przełomu XIXi XX wieku. Spora część powstała w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia, a wykonał je Michał Dąbrowski, fotograf z Baranowa Sandomierskiego, działający do lat 70. Wiele z nich udostępnił ze swoich zbiorów Zbigniew Kamuda.

Ekspozycja będzie prezentowana w szkole przez całe wakacje.

- Budynek w dni powszednie będzie otwarty, więc serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która z pewnością może zaciekawić, ukazuje bowiem nie tylko ludzi, minione wydarzenia, ale również zmiany jakie zaszły w krajobrazie oraz obiekty, które już nie istnieją - zachęca Marek Kosior.

Zdjęcie z 1944 roku   List Tadeusza Kaczmarka, do którego dołączona była fotografia klasowa z 1944 roku. Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Zdjęcie z 1944 roku   Dzieci z miejscowej ochronki na spacerze, lata 30. XX wieku. Rep. Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Zdjęcie z 1944 roku   Ochotnicza Straż Pożarna, okres międzywojenny. Rep. Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Zdjęcie z 1944 roku   Dożynki gminne, lata 70. XX wieku. Rep. Marta Woynarowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama