Nowy numer 17/2024 Archiwum

Muzyką podziękują za stulecie

W najbliższą sobotę w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej zabrzmi "Gloria" Antonio Vivaldiego w podzięce za 100 lat istnienia parafii dominikanów.

Koncert zainauguruje jubileuszową edycją dobrze znanego i cenionego przez tarnobrzeżan cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej". Sobotnie wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu.

- Powracamy z cyklem tym razem w jubileuszowej odsłonie, z czego bardzo się cieszymy, a stało się to możliwe dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzącemu ze środków Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Przyświeca mu zawołanie Zakonu Kaznodziejskiego "Głosić wszystkim, zawsze, wszędzie i na wszystkie możliwe sposoby", czyli w tym przypadku poprzez obcowanie z pięknem, sztuką najwyższych lotów, przepełnioną chrześcijańską treścią. To również jest forma głoszenia Dobrej Nowiny. Tym bardziej, że do każdego trafia co innego i w różnej postaci, na przykład poprzez muzykę sakralną - mówi Mariusz Ryś, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury, główny organista sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej i koordynator wydarzenia "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej".

Muzyką podziękują za stulecie   Koncert będzie dziękczynieniem za stulecie istnienia dominikańskiej parafii.

Pierwszy koncert odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 19. - Zatytułowany będzie "Gloria", czyli "chwała Panu Bogu" za wiek istnienia dominikańskiej parafii. Na początek zabrzmi wieloczłonowa kompozycja "Gloria" Antonio Vivaldiego, stanowiąca część Mszy świętej. Dzieło powstało najprawdopodobniej około roku 1715, kiedy kompozytor pracował w sierocińcu dla dziewcząt Ospedale Della Pietà w Wenecji – informuje Mariusz Ryś.

W drugiej części znajdą się natomiast utwory polskich kompozytorów, tworzących także muzykę sakralną, napisane do słów św. Jana Pawła II.

Wystąpią artyści znani już tarnobrzeskiej publiczności, którzy gościli dwukrotnie w kościele dominikanów, prezentując również duże formy oratoryjne, zaliczane do największych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta - Mszę koronacyjną oraz Reqiuem, czyli Chór Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie "Kanon" i Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Ryszarda Źróbka, które towarzyszą solistkom: Karin Wiktor-Kałuckiej (sopran) i Agnieszce Cząstce- Niezgódce (alt).

- Wybór kompozycji ze słowami Jana Pawła II nie był przypadkowy. Jak dobrze wiemy, metropolita krakowski Karol Wojtyła dwukrotnie gościł w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Pierwszy raz w 1966 r. podczas trzeciej koronacji cudownego obrazu, i drugi - w 1976 r. z okazji trzechsetnej rocznicy założenia klasztoru dominikanów - dodaje M. Ryś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy