Podczas uroczystej sesji Rady Miasta nadane zostały tytuły honorowego obywatela oraz zasłużonego dla Tarnobrzega.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w intencji miasta, sprawowana przez tarnobrzeskich duszpasterzy pod przewodnictwem ks. dziekana Adama Marka. Homilię wygłosił o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru dominikanów, który mówił o stanowieniu prawa oraz budowie państwowości i społeczeństwa w kontekście do 429. rocznicy lokacji Tarnobrzega i jego tworzenia jako miasta i społeczności.
- Święta Jadwiga, król Polski, jest przykładem, jak możemy budować państwo, społeczność, a także dzięki odpowiedzialnej i rzetelnej pracy stać się świętym. Miała dar wybiegania myśleniem daleko w przyszłość, jak chociażby w przypadku ówczesnej Akademii Krakowskiej, dzisiaj Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potrafiła znaleźć odpowiedzi na rzeczy nieoczywiste, które przyczyniły się do rozwoju naszego państwa, wzrostu jego znaczenie i poważania, jakim się Polska cieszyła. To, co czyniła, jest inspiracją dla nas. I tak jak ona, tak i my żyjemy w czasach przejściowych, w których wykluwa się forma przyszłej społeczności, wybiegającej w przyszłość, miejmy nadzieję, że dobrą przyszłość - zauważył o. Karol Wielgosz.
Do historii, ale już na szczeblu bardziej lokalnym, odniósł się w swoim wystąpieniu prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, zabierając głos podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta, które odbyło się w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
- Cieszę się, że możemy spotkać się na urodzinach miasta. 429 lat - wydawałoby się, że to wiele wieków, ale w porównaniu z innymi miastami jesteśmy stosunkowo młodzi. Przy okazji urodzin często wspomina się miniony czas i ten lepszy, i ten gorszy, i tak samo warto uczynić w przypadku Tarnobrzega - rozpoczął wystąpienie. W krótkiej retrospektywie przywołał najważniejsze wydarzenia z historii miasta, zarówno te dobre, jak i trudne, np. rok 1992 i zakończenie wydobycia siarki oraz rok 1999, kiedy w wyniku reformy administracyjnej Tarnobrzeg stracił status miasta wojewódzkiego. Podkreślił, że obecny rozwój i położenie, w jakim znajduje się Tarnobrzeg, miasto zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi swego społeczeństwa.
- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy staną dzisiaj na tej scenie. To dzięki państwu Tarnobrzeg jest tu, gdzie jest. Dzięki państwu rozwija się i dzięki waszemu wsparciu, którego nie odmówicie zapewne dalej, będziemy mogli pokonać wszystkie trudne rafy. Chciałbym bardzo, aby w tym trudnym czasie istniała wspólnota pragnąca budować i by pamiętała, co mówili starożytni Rzymianie, że zgoda buduje, a niezgodna rujnuje - zwrócił się do osób nagrodzonych prezydent.
W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega został nadany Władysławowi Ortylowi - marszałkowi podkarpackiemu; Zofii Trochimowicz-Wardze - wieloletniej przewodniczącej Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i założycielce Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu, którego od lat jest kierownikiem; Eugeniuszowi Gutmanowi - zasłużonemu pracownikowi przemysłu siarkowego w Polsce, byłemu dyrektorowi naczelnego Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki "Siarkopol" oraz Włodzimierzowi Papiernikowi - członkowi konspiracji antykomunistycznej, Sybirakowi, współtwórcy struktury i prezesa Związku Sybiraków.
W gronie Zasłużonych dla Tarnobrzega znaleźli się: Marian Antończyk - współzałożyciel "Solidarności" w Siarkopolu w 1980 roku i wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w KiZPS Siarkopol., długoletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Stare Miasto" w Tarnobrzegu, pasjonat rzeźbiarstwa; Jan Kwaśnik - emerytowany nauczyciel geografii i wychowania fizycznego, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobowie, z zamiłowania historyk, regionalista i rolnik; Teresa Małek-Konieczna - wieloletnia dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tarnobrzegu, wraz z Zarządem Koła PSONI w Tarnobrzegu tworzyła placówki rehabilitacyjno-edukacyjne oraz Jan Woynarowski - społecznik, pasjonat rzeźbiarstwa, od lat zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców, współpracuje z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, działacz "Solidarności" i przewodniczący jej struktur w Kopalni Siarki Jeziórko.
Okolicznościowe statuetki oraz dyplomy wszystkim uhonorowanym wręczyli prezydent Dariusz Bożek oraz przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański.
Z ich rąk nagrody odebrali także laureaci miejskiego etapu tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych, w gronie których znaleźli się: Kacer Janczy, Julia Biało, Martyna Gregorczyk, Julia Komada, Zuzanna Ozga, Jan Sroczyński, Amelia Wójcik, Roksana Zimoląg.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane przez Studio Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury pod kierunkiem Anny Pintal.