Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej zorganizowały doroczne uroczystości ku czci swej patronki.
W patronalne wspomnienie oraz 25. rocznicę kanonizacji Jadwigi Andegaweńskiej, dokonanej przez papieża Jana Pawła II w Krakowie 8 czerwca 1997 roku, społeczność katolickich szkół zorganizowała uroczystości upamiętniające ten dzień.
Obchody rozpoczęła procesja z relikwiami świętej z siedziby szkoły, gdzie na co dzień są przechowywane w tamtejszej kaplicy, do katedry sandomierskiej. Podczas Mszy Świętej z uczniami i nauczycielami „katolika” modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz, a także przedstawiciele innych szkół katolickich z diecezji, sandomierzanie oraz turyści, którzy mieli okazję do oddania czci relikwiom świętej monarchini.
Biskup Ordynariusz przypomniał na początku Mszy Świętej słowa św. Jana Pawła II z homilii kanonizacyjnej królowej Jadwigi: "Uczmy się w szkole św. Jadwigi, jak wypełniać to przykazanie miłości". – Hagiografowie przedstawiają często naszą świętą podczas modlitwy przed cudownym krucyfiksem w katedrze na Wawelu. To właśnie od Chrystusa uczyła się Jadwiga miłości oraz czerpała inspiracje. Naśladujcie ją, a wasze życie będzie udane – zachęcał biskup Nitkiewicz.
Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył ks. Szymon Brodowski, ojciec duchowny seminarium i katecheta katolickich szkół w Sandomierzu. W kazaniu nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której czytamy o wypełnieniu prawa przez Jezusa. Wskazał, że w życiu każdego człowieka obowiązują zasady, które czasami trudno przyjąć i zaakceptować. Wówczas do głosu powinna dojść miłość, która jest doskonałym wypełnieniem prawa. – Św. Jadwiga w ten sposób podchodziła do wymagań, które stawiała przed nią Boża Opatrzność. Kiedy otrzymała propozycję objęcia rządów w dalekiej Polsce, miała 10 lat, a w dalszej perspektywie ślub ze starszym od siebie Władysławem Jagiełłą. Pomimo tego św. Jadwiga zdecydowała się na to, że zostawi to, co kocha i podejmie wyzwanie. Przyjęła na siebie nowe zadanie, bo nie widziała w tym tylko trudów, nie widziała jedynie poświęcenia, ale patrzyła dalej, gdzie odkryła sens – perspektywę miłości. Taką moc ma miłość. Taką miłość daje Jezus, w którego się ciągle wpatrywała. Św. Jadwiga uczy nas patrzenia dalej – mówił kaznodzieja.
Agata Paluch, dyrektorka Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu powiedziała, że dzisiejsza rocznica kanonizacji św. Jadwigi jest wyrazem jedności z absolwentami, aktualnymi uczniami i gośćmi, którzy przez wiele lat wspierają szkołę. Podkreśliła, że w obecnym czasie młodzi ludzie mogą się uczyć od św. Jadwigi poświęcenia dla większego dobra, szacunku dla wiedzy, nauki i wiary.
Po Mszy Świętej w uroczystej procesji relikwie zostały przeniesione do szkolnej kaplicy. Następnie w szkolnej auli kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury poprowadził spotkanie, w którym podzielił się z zebranymi opowieściami o królowej Jadwidze, a także o rycerzu Zawiszy Czarnym z Garbowa.
Jadwiga Andegaweńska byłą córką Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego (siostrzeńca króla Kazimierza Wielkiego). W 1384 roku w wieku 10 lat została koronowana na króla Polski. Była pierwszą żoną Władysława Jagiełły. Włączała się w sprawy państwowe, byłą fundatorką i dobrodziejką wielu kościołów i klasztorów, skupiła wokół siebie grono uczonych i wybitnych postaci. Jej wielkim pragnieniem była odnowa Akademii Krakowskiej, dla której wystarała się o zgodę papieża na otworzenie fakultetu teologii. Krakowskiej uczelni zapisała także swój majątek. Życzenie zmarłej żony Władysław Jagiełło zrealizował w rok po jej śmierci. Zmarła 17 lipca 1399 roku, w cztery dni po odejściu nowo narodzonej córeczki Elżbiety Bonifacji.