Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

"Profilaktyka czerniaka" - to nazwa profilaktycznych wykładów, które w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli wygłosił Jerzy Maciąg, lekarz dermatolog oraz Wojciech Korkowski, dyrektor hutniczego ambulatorium.

Rozpoczęły one profilaktyczną akcję „Razem dla zdrowia. Czerniak”, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. Pomagają też samorządy, hutnicze ambulatorium oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

- Jest to nie tylko profilaktyka pierwotna, czyli wykrycie zmian na takim etapie, które pozwolą zapobiec rozwoju chorobie, ale również wtórna, polegająca na rozpoznaniu choroby w jej najwcześniejszym stadium, aby można było ją wyleczyć. Mimo iż dzisiejsza akcja jest poświęcona głównie czerniakowi, ale powiemy także o innych skórnych zmianach, które mogą zostać zdiagnozowane podczas profilaktycznych badań i mogą być równie groźne - powiedział Wojciech Korkowski.

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

Jerzy Maciąg w swojej prelekcji skupił się jednak na czerniaku.

- Chcemy zachęcić mieszkańców stalowowolskiego powiatu do skorzystania z badania dermatoskopowego (obejrzenie zmiany w dziesięciokrotnym powiększeniu), które jest badaniem bardzo prostym, ale pozwalającym wykryć niebezpieczne skórne zmiany, w tym przede wszystkim czerniaka skóry. Oceniamy między innymi czy są one symetryczne, czy ich brzeg jest równy, a także ich strukturę oraz kolor - wyjaśnia J. Maciąg.

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

Tak naprawdę wszyscy są podatni na czerniaka. Częściej zapadają na nią wprawdzie kobiety, ale szybciej zdrowieją.

- Problem czerniaka występuje przede wszystkim u osób, które często pracują na słońcu - rolnicy czy geodeci – ale też mają hobby związane z przebywaniem na świeżym powietrzu na przykład żeglarze. Niebezpieczne są także wyjazdy do ciepłych krajów w zimie, gdyż nie mamy wtedy ochronnej bariery oraz korzystanie z solariów - dodaje prelegent.

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

Zmiany barwnikowe nie bolą, nawet zaawansowany czerniak. Może niepokoić świąd w ich okolicy, ich powiększenie się oraz zmiany barwy. Czerniak występuje nie tylko na twarzy lecz też na tułowiu, kończynach, a nawet we wnętrzu gałki ocznej czy w okolicach intymnych.

W poradni dermatologicznej  w Stalowej Woli rocznie wykrywa się od dwóch do czterech przypadków czerniaka.

Stalowa Wola. Czerniak nie boli

Podczas spotkania można było się zapisać się na bezpłatne konsultacje z lekarzem dermatologiem.  Umówiło się kilkadziesiąt osób. Konsultacje takie odbędą się 26 maja (czwartek) oraz 28 maja (sobota), a przeprowadzą je lekarze dermatolodzy z  Powiatowego Szpitala Specjalistycznego, a także z hutniczego ambulatorium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast