Najbardziej znane fragmenty naszej narodowej epopei zabrzmią w najbliższą niedzielę na placu Bartosza Głowackiego.
Fundacja Serce Lasowiackie im. Barbary i Franciszka Mortków oraz Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zapraszają na finał projektu "Ożywiona biblioteka", podczas którego zostaną przypomniane wybrane fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
- Wybór dzieła Wieszcza był nieprzypadkowy. W tym roku obchodzimy w Tarnobrzegu Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, założycieli Kolekcji Dzikowskiej i bogatej biblioteki, w zbiorach której w latach 20. ubiegłego wieku znalazł się rękopis "Pana Tadeusza". Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć o tym fakcie, a także uczcić pamięć małżeństwa, jakże bardzo zasłużonego dla Tarnobrzega, ale i Polski. Zgromadzone przez nich zbiory, uzupełniane przez następne pokolenia miały i mają znaczenie nie jedynie regionalne, ale wręcz na skalę międzynarodową - mówi Joanna Szmuc, dyrektorka Szkół Katolickich w Tarnobrzegu.
Uczniowie zaprezentują inscenizację wybranych fragmentów, będą także utwory muzyczne, nieodzowny polonez, a także "Kawiarenka u Telimeny", która zaprosi na degustację specjałów z epoki bohaterki "Pana Tadeusza". Będzie ona także jedną z atrakcji odbywającego się tego samego dnia III Tarnobrzeskiego Festiwalu Rękodzieła i Rzemiosła, organizowanego przez Fundację "Mieć Pasje".
- Chcemy zobaczyć, czy Mickiewiczowskie Soplicowo łączy coś z Dzikowem, czy odtańczony na rynku polonez może połączyć przeszłość z przyszłością, starszych z młodymi? - mówi Jolanta Kret, prezes Fundacji Serce Lasowiackie. - Zapraszamy wszystkich w niedzielę 22 maja na godzinę 12 na plac Bartosza Głowackiego.
W czytanie "Pana Tadeusza" oraz odtańczenie poloneza będzie się mógł włączyć każdy chętny. Zatem... "Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza..."