Nowy numer 25/2022 Archiwum

Uniejów - Rudnik nad Sanem. Jak trafić na listę UNESCO?

Burmistrz Waldemar Grochowski i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Straub reprezentowali Gminę i Miasto Rudnik nad Sanem na międzynarodowej konferencji pt. "Dziedzictwo Kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów".

Konferencja odbyła się w XIV-wiecznym zamku arcybiskupów gnieźnieńskich, a zorganizował ją Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Urząd Miasta w Uniejowie.

Na zamku zgromadzili się  samorządowcy oraz eksperci z Niderlandów, Niemiec, Finlandii, Włoch, Słowacji oraz Polski, w tym przedstawiciele pobliskiej wsi Spycimierz, w której od 200 lat kultywowana jest tradycja układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała. Tradycja ta, w 2021 r., została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Uniejów - Rudnik nad Sanem. Jak trafić na listę UNESCO?

- Było to niezwykłe wydarzenie poruszające ważną dla samorządowców tematykę zarządzania, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Podczas panelów rozmawialiśmy m.in. o tym, jak uzyskać wpis na światową listę dziedzictwa narodowego UNESCO, dyskutowaliśmy także o tradycjach europejskich, które w 2021 r., trafiły na listę UNESCO - poinformował Waldemar Grochowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama