Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pora na noc muzeów. Co przygotowały muzea w naszym regionie?

14 maja w sobotę przypada Europejska Noc Muzeów, podczas której muzea, galerie i instytucje kultury udostępniają bezpłatnie swoje przestrzenie przez jedną noc. W tę akcję włączają się muzea i galerie w naszym regionie.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przypomina o dawnych rzemieślnikach sandomierskich. Z tej okazji placówka zaprezentuje kolekcję odcisków lakowych pieczęci cechów rzemieślniczych, działających w Sandomierzu od XVII do XIX w.

– Pokażemy unikatowe obesłanie cechu szewców sandomierskich z 1698 r. Odpowiemy, czym jest konwisarstwo, a czym snycerstwo. Opowiemy o pracowni hafciarskiej w dawnym klasztorze sióstr Benedyktynek. Pokażemy, czym jest bajorek, a czym pasamony oraz jak wygląda nić metalowa z tzw. duszą – zapowiada kustosz Muzeum dr Urszula Stępień.

Ponadto Muzeum Diecezjalne zaprasza do obejrzenia dzieł znakomitych artystów Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza oraz cyklu obrazów Joanny Gałeckiej Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.

Muzeum Diecezjalne będzie dostępne dla zwiedzających od godz. 19 do 23 (ostatnie wejście o godz. 22.30).

Plakat Nocy Muzeów w Sandomierzu.   Plakat Nocy Muzeów w Sandomierzu.
Urząd Miejski w Sandomierzu

Także Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowało ciekawy program Nocy Muzeów. – Atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów będzie "Poszukiwanie Skarbu w Zamku Królewskim". Każdy z działów merytorycznych muzeum (archeologia, historia, etnografia, literatura oraz sztuka) wytypował obiekty znajdujące się na różnych ekspozycjach. Poszukiwanie polega na odnalezieniu wszystkich wskazanych przedmiotów. By je odnaleźć należy skorzystać z podpowiedzi ukrytych w zagadkach znajdujących się w przygotowanym specjalnie na to wydarzenie folderze na dwóch poziomach trudności: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych –  mówi Marcin Kapka z sandomierskiego muzeum.

Dla znalazcy wszystkich obiektów przewidziane zostały nagrody. Foldery z zagadkami będzie można zakupić w sklepie muzealnym jedynie w trakcie nocy muzeów. Bilet wstępu na wydarzenie kosztować będzie 1 zł.

W dniu 14 maja, Muzeum Zamkowe będzie czynne w godzinach 13-21, natomiast Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do godz. 21 (ostatnie wejście 20.15).

Noc Muzeów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.   Noc Muzeów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Wiele atrakcji z okazji Nocy Muzeów przygotowuje także Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Od godz. 17 do 22 zapraszamy na Celtycką Noc Muzeów. Na terenie pradziejowej osady pojawią się przedstawiciele Projektu Carrodunum z prezentacjami celtyckiego mennictwa i biżuterii. Chętni będą mogli zobaczyć wystawę stałą "Władcy krzemienia", która wprowadza w świat neolitycznych górników znad Kamiennej. W tym dniu otwarta będzie także trasa turystyczna. Wizytę w krzemionkowskich kopalniach zaplanowano na 18.30, 19.30 i 20.30 – mówi Kinga Niekurzak z Działu Promocji.

Na zwiedzanie trasy obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr telefonu 41 260 55 50. Udział w całym wydarzeniu jest bezpłatny.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim   Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

O wydarzeniach związanych z Nocą Muzeów w Stalowej Woli można przeczytać w zapowiedzi "Stalowa Wola. Wkrótce noc muzeów" - tekst TUTAJ.

W Noc Muzeów tradycyjnie włącza się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, które zaprasza na zwiedzanie od godziny 18 do 23. Wejście za opłatą 2 zł od osoby.
Dochód w całości zostanie przeznaczony na renowację XIX-wiecznej grafiki - "Lisowczyk" opartej na słynnym obrazie Rembrandta van Rijn, znanym w świecie pod tytułem "Jeździec polski", który obecnie jest wystawiony w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy