Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świat w jednym miejscu

Czy to możliwe? Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu przez najbliższy tydzień będzie udowadniać, że tak!

Rozpoczął się bowiem XIX Tydzień Bibliotek, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

- Wreszcie możemy spotkać się na żywo, w poprzednich latach wszystkie wydarzenia z powodu pandemii odbywały się online. Wracając do normalnych działań przygotowaliśmy dużo różnorodnych form, tak by pokazać, iż faktycznie świat można znaleźć w jednym miejscu, czyli bibliotece - mówi Anna Żarów, dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Zaczynamy już w niedzielę 8 maja od ogłoszenia na naszych profilach w mediach społecznościowych pierwszego konkursu "Codziennie inna książka". Po przedstawionym fragmencie trzeba będzie odgadnąć tytuł książki i jej autora. Laureatem zostanie osoba, która poda za pomocą formularza najwięcej poprawnych odpowiedzi. Również w mediach społecznościowych pojawi się drugi konkurs "Rzeczy dziwne i dziwniejsze",będący kontynuacją ubiegłorocznej edycji.

W poniedziałek uczniom tarnobrzeskich szkół podstawowych postaci Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich, których rok obchodzony jest obecnie w Tarnobrzegu, przybliży Beata Kotasiak-Wójcik, kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Tematyka spotkania jest ma dodatkowe znaczenie w kontekście ubiegłorocznego zakupu założonej przez nich Kolekcji Dzikowskiej oraz trwającego w Warszawie pokazu dzieła Rembrandta "Jeździec polski" (znanego także pod tytułem "Lisowczyk"), który przez kilkadziesiąt lat znajdował się w Dzikowie.

We wtorek w programie znalazło się kilka wydarzeń. Rozpocznie je wykład Marii Pałkus, polonistki, pochodzącej z rodziny o bogatych tradycjach pszczelarskich, która opowie właśnie o dziejach bartnictwa w Tarnobrzegu, o pszczołach i pracach współczesnych pszczelarzy. Na warsztaty z wiosennego rękodzieła zaś zaprasza Ewa Miękina, która zaznajomi z nową, mało znaną techniką wykonywania kwiatów z osiki.

Świat w jednym miejscu   W programie Tygodnia Bibliotek są także warsztaty z makramy. Marta Woynarowska /Foto Gość

Środa upłynie pod znakiem „Pana Czereśnie” i jego opowiadań autorstwa tarnobrzeżanki Karoliny Ciejki. - Pani Karolina z wykształcenia jest archeologiem, dużo podróżowała po świecie, ma więc wiele wiele tematów, wrażeń, którymi chętnie się podzieli - informuje dyrektorka biblioteki.

Technikę makramy będzie można poznać podczas czwartkowych warsztatów poprowadzonych przez Ewelinę Kołodziejską.

Na piątkowe spotkania z teatrzykiem Kamishibai poświęcone różnym, ważnym dla dzieci tematom, zapraszają panie z biblioteki – Ewa Wicherska, Małgorzata Fajt i Ewa Miękina.

- Teatrzyk Kamishibai pozwala na przekazanie najmłodszym za pomocą bajek często trudnych tematów,np. o wojnie, tolerancji, inności. Dzieci są niejako wciągane w centrum opowieści, przez co są mocno zaangażowane - wyjaśnia Anna Żarów.

Wydarzeniami towarzyszącymi Tygodniowi Bibliotek będą wernisaże wystawy VI Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli oraz zdjęć łuckiego fotografa Romana Pawluka (Ukraina) - "Wołyń - Tarnobrzeg. Blisko czy daleko?" ukazującej nie tylko piękno ziemi wołyńskiej, ale także związki łączące ją z Tarnobrzegiem poprzez pryzmat ludzi i wydarzeń.

Tydzień Bibliotek zakończy zaś rajd "Odjazdowy bibliotekarz" zaplanowany na 28 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy