Warsztaty o leśnej tematyce odbyły się w Ciemnym Kącie w Nadleśnictwie Rozwadów. Zorganizował je Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.
Doktor Karolina Julia Siemek z Warszawy mówiła o terapeutycznych i leczniczych właściwościach drzew.
- Las ma bardzo duże lecznicze właściwości. Sporo zielarskich, terapeutycznych surowców stamtąd pochodzi. Coraz bardziej popularna staje się także lasoterapia, skuteczna w leczeniu wielu przewlekłych chorób (cukrzyca, nadciśnienie), otyłości, nerwic, stresu oraz pocovidowych zaburzeń - zapewnia pani Karolina.
Jej zdaniem prawie każde drzewo ma jakieś lecznicze właściwości. W Polsce króluje sosna. Drzewo to, również jodły i świerki, leczą górne i dolne drogi oddechowe. Jest także dobre na problemy z astmą, likwiduje stany lękowe i nerwice.
- Warto więc udać się do lasu, zwłaszcza sosnowego, i skorzystać z tego magicznego miejsca, które nas wyciszy i zrównoważy. Namawiam też na jeszcze inny sposób korzystania z lasoterapii - z kąpieli leśnych, terapii która wywodzi się z Japonii. Jest ona skierowana do tych, którzy szukają odskoczni od codziennego zgiełku. Wystarczy, że zanurzymy się w lesie na 20 minut dziennie, a efekty przyjdą szybko. Możemy dotykać drzew, nawet się do nich przytulać. Najlepiej robić to między godziną
Dr Karolina Julia Siemek jest też prezesem powstałej niedawno Fundacji Na Rzecz Terapii Leśnej „Nasz Dom”. Będzie ona kształciła przewodników leśnej terapii, prowadziła edukacyjne projekty oraz organizowała warsztaty dla szkół.
Po leśnych warsztatach jej uczestnicy wzięli udział w biesiadzie wśród drzew.